شما در اینجا هستید: خانه » توسعه وب » وردپرس » وردپرس چیست؟ چرا رایگان است و طرز استفاده اش چگونه است؟

وردپرس چیست؟ چرا رایگان است و طرز استفاده اش چگونه است؟

وردپرس

مقدمه:

وردپرس، وردپرس، وردپرس. کی هستی؟ چی هستی؟ و از کجا آمده ای؟ چرا این همه افراد تو را منبع باز فراخوانی می کنند؟ توافق شما چیست؟ منظورم این است که چرا بسیاری از مردم خیلی دوستت دارند؟ چرا خیلی قدرتمند و همه جانبه و زیبا هستید؟ چه کاری هست که نمی توانی انجام دهی؟ وردپرس (WP) چیست؟ در مقاله وردپرس چیست؟ چرا رایگان است و طرز استفاده اش چگونه است؟ سعی می کنیم به تمامی این سؤالات به صورت کلی پاسخ دهیم.

چه می توانم بگویم؟ من وردپرس را خیلی دوست دارم، درست مثل هر چیز خوب دیگری. اگر شما هم کمی وردپرس را دوست دارید، در جای مناسبی هستید. اگر به تازگی با آن آشنا شده اید یا اکنون می خواهید آشنا شوید، نگران نباشید، زیرا این مقاله در مورد جنبه های اساسی وردپرس که بایستی از آن مطلع شوید، آماده شده است.

وردپرس چیست؟

در تعریفی کلی و مستقیم می توان گفت که وردپرس به سادگی یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) است. این موضوع در چند ده سال پیش زمانی که وردپرس فقط یک پلت فرم وبلاگ نویسی بود صادق نبود. اما امروزه علاوه بر وبلاگ نویسی، می توانید از وردپرس برای ساخت وب سایت های قدرتمندی با تمامی قابلیت ها استفاده کنید.

     در تعریفی دیگر وردپرس یک اسکریپت نرم افزاری است که با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP و روی پایگاه داده MySQL ساخته شده است. در اینجا لازم است با مفهومی به نام انشعاب یا جوانه زدن آشنا شویم.

     یک انشعاب یا جوانه زدن زمانی اتفاق می افتد که توسعه دهندگان یک کپی از کد منبع را از یک بسته نرم افزاری گرفته و شروع به توسعه مستقل در آن و ایجاد یک قطعه مشخص و جداگانه از نرم افزار کنند.

    چه کسی کار توسعه وردپرس را از نرم افزاری به نام B2 شروع کرد؟ در سه ماهه اول سال ۲۰۰۳، میشل والدریگی – مردی که توسعه دهنده B2 بود، فردی به نام مت مولن ول را برای توسعه دادن B2 دعوت کرد تا نرم افزار را بروزرسانی کند و نیازهای وبلاگ نویسی او را برآورده کند. پس از بیان اهداف و چگونگی توسعه کار شروع شد و نرم افزار وردپرس از پایه نرم افزار B2 شروع به جوانه زدن و رشد کردن نمود.

    از آن به بعد، وردپرس در ابعاد کیفیت و گستره شروع به رشد کرده است و امروزه این پلت فرم / CMS محبوب ترین و مورد استفاده ترین سیستم مدیریت محتوا است که بیش از هفتاد میلیون سایت در حال استفاده از آن هستند.

در نگاهی دیگر بیش از ۳۰% کل وبسایت هایی که در فضای وب فعال هستند از این سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنند در حالی که بسیاری از دیگر سیستم های تجاری می آیند و می روند.

     و همه اینها بدین جهت است که وردپرس برای یادگیری و استفاده آسان است. در عین حال بسیار قدرتمند است و دارای قابلیت های پیشرفته است که آن را برای مبتدیان و حرفه ای تبدیل به گزینه مناسبی برای استفاده کرده است.

وردپرس مفهوم ظرافت، سهولت استفاده و بهترین استانداردهای وب را تداعی می کند. چشم انداز طراحان اولیه ایجاد یک پلت فرم وبلاگ نویسی بود، به طوری به سادگی چالش هایی را که نویسندگان در انتشار مطالبشان در فضای وب با آن مواجه بودند را برطرف سازد. اما این پلتفرم با کار توسعه دهندگان چنان گسترش یافت و قدرتمند گشت که تبدیل به محبوبترین سیستم مدیریت محتوای موجود در سطح وب شد.

    فرآیند توسعه این سیستم از یک نرم افزار ساده تا یک سیستم قدرتمند مدیریت محتوا ده ها سال به طول انجامیده است. در این فرایند، جوایز زیادی به دست آورده است و میلیون ها نفر در سود حاصل از توسعه آن شریک شده اند. با این حال، این پلتفرم با هر بروزرسانی جدید، بهتر، بزرگتر و قوی تر می شود.

    همکارانی بسیار از سراسر جهان همچنان بر روی وردپرس کار می کنند، بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که این پلت فرم در عملکرد، ابزار و محبوبیت هر چه بیشتر رشد کند.

استفاده هر چه بیشتر از آن و افزایش روزانه تعداد توسعه دهندگان هسته و ابزارهای وابسته آن سبب شده است تا روزانه به قابلیت های مفیدش افزوده شود و روز به روز قدرتمند تر گردد. و جالب اینکه با وجود تمامی این قابلیت ها و کاری که روی آن انجام می شود کاملا رایگان است.

چرا وردپرس “رایگان” است؟

شما می توانید وردپرس را درست در همین لحظه دانلود کنید و آن را بر روی سرور لوکال رایانه شخصی خود نصب کنید. شما می توانید وب سایت خود را ایجاد و حتی ارسال پست نمائید، اما جهان هرگز سایت شما را نخواهد دید از آنجایی که این سایت تنها در کامپیوتر شماست و نه در فضای وب.

برای قرار دادن وب سایت خود در فضای وب، نیاز به خرید یک سرور وب (گران) یا اجاره فضای سرور (ارزان) دارید. شما همچنین به یک نام دامنه نیاز دارید، چیزی شبیه به www.businessconsultation.ir

     از لحاظ آزادی، شما آزادانه برای اجرای، توزیع، کپی، تغییر و / یا بهبود وردپرس بدون نیاز به مجوز از سوی هر مقامی مجاز هستید. این نرم افزار یک پروژه منبع باز و رایگان است که توسط اجتماعی از توسعه دهندگان از سراسر جهان ساخته شده است.

     اما این توسعه دهندگان چرا باید وقت خود را صرف توسعه آن کنند؟ دلیل این امر آن است که با گسترش روز افزون استفاده از این سیستم مدیریت محتوا نیاز افرادی که از آن استفاده می کنند به قالب ها، ابزارهای جانبی و آموزش های آن نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین توسعه دهندگان با ساخت قالب ها، افزونه ها، آموزش ها و بسیاری موارد دیگر و فروش آنها کسب درآمد می نمایند.

هر چند وردپرس بسیار قدرتمند است و توسعه دهندگانی حرفه ای از سراسر جهان با صرف وقت و هزینه زیاد کار توسعه دائم آن را انجام می دهند و قاعدتا بایستی قیمت بسیار بالایی داشته باشد اما اگر این نرم افزار رایگان نبود تنها تعداد بسیار کمی می توانستند از آن استفاده کنند.

گذشته از این این نرم افزار متعلق به شخص یا شرکتی خاص نیست تا توسعه دهندگان بدانند سهم هر کدام از توسعه دهندگان از فروش آن چه می توانست باشد. و اگر متعلق به شرکتی هم بود توسعه دهندگان بسیاری را برای توسعه نمی توانست به خود جلب کند.

     در حالی که با منبع باز بودن، عدم تعلق به شخص یا شرکتی خاص و رایگان بودن  و سهولت کار با آن روز به روز بر استفاده کنندگان آن افزوده می شود. خصوصا اینکه دارای قابلیت های فراوان و قدرتمند است و از آن جهت که توسعه دهندگان از راه تولید و توسعه قالب ها و افزونه های و آموزش های آن کسب درآمد می کنند، روز به روز بر قابلیت های آن افزوده می شود و قدرتمند تر می شود.

وردپرس آسان در یادگیری و استفاده

CMS ساده تر از وردپرس برای استفاده وجود ندارد. این برنامه رایگان است، می توانید آن را با یک کلیک نصب کنید و مجموعه ای گسترده از تم ها و طرح ها را انتخاب کنید تا از وب سایت جدید خود در چند دقیقه استفاده کنید. – نیک اندرسون.

    وردپرس ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد اما هنگامی که شروع به استفاده از آن می کنید به سرعت متوجه خواهید شد که استفاده و یادگیری آن آسان است. شما قادر به شخصی سازی پلت فرم برای انجام خواسته های خود در هر جایی از آن هستید.

    از لحظه راه اندازی وردپرس تا نصب تم ها، پلاگین ها و دیگر موارد، وردپرس واقعا سهولت را در انتشار وبسایت شما به ارمغان می آورد. ایجاد پست ها و صفحات به آسانی انجام می شود. آپلود تصاویر و فایل های دیگر فقط با یک کلیک ممکن است. حتی به روز رسانی پلت فرم موضوع نقطه و کلیک است.

     در کل به دو صورت می توان با وردپرس کار کرد. روش اول که آسانتر است و بیشتر برای کسانی که دارای مهارت های برنامه نویسی نیستند یا از مهارت اندکی برخوردار هستند در نظر گرفته شده است.

این روش کار به صورت دیداری و گرافیکی است، مثل کار کردن با نرم افزاری همچون ورد و پاورپوینت یا حتی آسان تر. روش دوم برای حرفه ای ها در نظر گرفته شده است که می توانند تمامی تم ها و افزونه های وردپرس را به دلخواه و با استفاده از مهارت های برنامه نویس شان شخصی سازی نمایند.

     البته در روش اول یعنی روش دیداری نیز امکان شخصی سازی تا حد زیادی وجود دارد اما به صورت گرافیکی و تصویری است. گذشته از این ها برای کسانی که علاقه مند به مشارکت در امر توسعه هسته وردپرس نیز هستند این امکان در نظر گرفته شده است تا با عضویت در جامعه توسعه دهندگان وردپرس در این کار شرکت جویند. ضمن اینکه می توانند قالب ها و افزونه های وردپرسی تولید خود را در این اجتماع به اشتراک گذاشته و به فروش برسانند.

وردپرس به راحتی قابل گسترش است

وردپرس هزاران تم رایگان و حرفه ای، پلاگین ها، افزونه ها و ویجت ها در اختیار شما قرار گرفته است. بدین ترتیب هیچ چیز نمی تواند مانع شما در ساخت وب سایت دلخواه تان شود.

    به عنوان مثال، با استفاده از پلاگین هایی مانند BuddyPress، می توانید یک شبکه اجتماعی قدرتمند در کوتاه ترین زمان ایجاد کنید. با پلاگین های تجارت الکترونیک مانند Woocommerce و Cart66 Cloud می توانید یک فروشگاه آنلاین را راه اندازی کنید.

    اما این پایان کار نیست. شما می توانید شبکه های وبلاگ، سایت های خبری، مجلات، بازی ها، سایت های بررسی و موارد خیلی بیشتری را ایجاد کنید. و از آنجا که وردپرس نرم افزار آزاد است، می توانید کد منبع را برای ساختن هر برنامه وب مورد نظر خود تغییر دهید.

وردپرس با موتور های جستجوگر سازگار است

وردپرس با بهترین استانداردهای وب ساخته شده است. کد منبع آن یک HTML پاک و معتبر است، به این معنی که موتورهای جستجو به راحتی با آن ارتباط برقرار می کنند. غیر از این، وردپرس از متا داده ها، برچسب ها، دسته ها، URL های دوستانه SEO و موارد خیلی بیشتر از جمله پلاگین های SEO پشتیبانی می کند.

وردپرس سریع و امن است

در حالی که هکرها همیشه به دنبال پیدا کردن نقاط ضعفی برای بهره برداری هستند، اما وردپرس کارشان را سخت می کند. سیستم مدیریت محتوای وردپرس با بهترین استانداردهای کد ساخته شده است تا امنیت آن را سریع و مطمئن سازد.

    این پلت فرم به طور منظم به منظور بهبود کد و همچنین پر کردن حفره های امنیتی به روز رسانی می شود. علاوه بر این، شما می توانید امنیت سایت وردپرسی خود را به راحتی با استفاده از خدماتی مانند blogVault و پلاگین هایی مانند iThemes Security  و Wordfence Security تقویت کنید. همچنین وردپرس با بهترین ابزار محافظت در برابر هرزنامه همراه است. پلاگین Akismet در این زمینه بهترین است.

وردپرس مقیاس پذیر است

شما با وردپرس تقریبا هر کاری را در محیط وب می توانید انجام دهید؛ برای مثال یک وبلاگ ساده ایجاد کنید، یک فروشگاه چند میلیون دلاری ایجاد کنید، یک سایت خبری مانند Time یا یک شبکه اجتماعی محبوب ایجاد کنید.

    اما وب سرور شما ممکن است محدودیت داشته باشد، بنابراین پیش از نصب وردپرس مطمئن شوید که یک فضای میزبانی خوب با قابلیت های بالا که حداقل نیازهای وردپرس را فراهم کند تهیه نمائید.

یک جامعه توسعه دهندگان و مشترکین بزرگ

هر روزه افراد بیشتری به پروژه توسعه وردپرس افزوده می شوند. از توسعه دهندگان حرفه ای گرفته تا کاربران، وبلاگ نویسان و سایر نویسندگان، وردپرس برای همه و در همه جا در دسترس است. با گذشت زمان، این پروژه جامعه عظیمی را از افراد علاقه مند جذب کرده است.

    به همین دلیل وردپرس میزان خوبی از ویژگی های، رفع اشکالات، به روز رسانی های منظم و پشتیبانی بسیار عالی را دریافت می کند. در انجمن پشتیبانی وردپرس، می توانید سوالاتتان را بپرسید و پاسخ های خوبی دریافت نمائید.

    وردپرس کاران در سراسر جهان سازماندهی WordCamps و Meetups را بر عهده دارند. این ها مکانهای عالی هستند که می توانید با شرکت در آنها با کارشناسان و علاقه مندان دیگر ملاقات نمائید. اگر واقعا در انجام کارهایتان خوب باشید، می توانید در برخی از این ملاقات ها صحبت کنید و چندین امتیاز حرفه ای را کسب کنید.

    اما اینها تنها راه هایی نیستند که از طریق آنها می توانید با وردپرس کسب درآمد کنید. راه های بسیار دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

چگونه از وردپرس کسب درآمد کنیم

هنگامی که وردپرس به عنوان یک پلت فرم ساده وبلاگ نویسی آغاز به کار کرد، تصور اینکه می توان از آن پول بدست آورد دشوار بود.

وردپرس چیست؟ چرا رایگان است و طرز استفاده اش چگونه است؟

اکنون همه چیز کاملا متفاوت است. اگر به دنبال کسب درآمد با وردپرس هستید، راه های متعددی برای شما وجود دارد. در زیر لیست کوتاهی از این راه ها را ذکر می کنیم:

• می توانید از راه توسعه و فروش تم های حرفه ای وردپرس، پلاگین ها، افزودنی ها، اسکریپت ها و ویجت ها کسب درآمد کنید.
• می توانید وبلاگ نویسی کنید و با جذب مخاطب به سایتتان از راه تبلیغات برای دیگران کسب درآمد کنید.
• می توانید یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید و محصولات خودتان یا دیگران را در آن به فروش برسانید.
• شما می توانید از طریق پشتیبانی فنی وردپرس کسب درآمد کنید.
و اینها تنها معدودی از راه های کسب درآمد از طریق وردپرس است. با گسترش روز افزون وردپرس و توسعه دائم آن راه های جدیدی در کسب درآمد به وجود می آید و یا افراد راه های جدیدی ابداع می کنند. شما هم می توانید یکی از آفرینندگان راه های کسب درآمد از طریق وردپرس باشید.

چه کسانی از وردپرس استفاده می کنند

وردپرس هم اکنون طیف وسیعی از افراد و کسب و کارها را تحت پوشش خود گرفته است. از وبلاگ نویسان تا توسعه دهندگان وب، کسب و کارهای کوچک، افراد مشهور و شرکت های چند ملیتی، همه آنها به نظر می رسد آب نبات وردپرس خورده اند.

     برای مثال برخی از وبسایت های مشهوری که از وردپرس استفاده می کنند را در زیر می آوریم:

۱٫وبسایت خبری رویترز

۲٫وبسایت شرکت پلی استیشن

۳٫وبسایت خبری نیویورک تایمز

۴٫وبسایت رسمی کشور سوئد

۵٫وبسایت خبری تایم

۶٫وبلاگ شرکت موزیلا

۷٫وبسایت خبری بلومبرگ

۸٫وبسایت خبری مجله ورایتی

۹٫وبسایت شخصی کیتی پری

۱۰٫وبسایت خبری بی بی سی آمریکا

۱۱٫وبسایت خبری مجله فورچون

۱۲٫وبلاگ شرکت بلکبری

۱۳٫وبسایت شرکت مرسدس بنز

۱۴٫وبلاگ فلیکر

۱۵٫وبسایت اتاق اخبار فیسبوک

و بسیاری از وبسایت های مشهور دیگر که نمی توان تمامی آنها را در اینجا ذکر نمود.

چگونه با وردپرس شروع به کار کنیم

اگر اکنون آماده شروع به کار با وردپرس هستید برای شما سه راه وجود دارد:

۱٫ در همین لحظه میتوانید به سایت WordPress.com سر بزنید و یک وبلاگ رایگان ایجاد کنید. سپس این وبلاگ را در سایت WordPress.org به یک وبسایت وردپرسی ارتقاء دهید.

۲٫ می توانید وردپرس را از سایت مرجع آن یعنی WordPress.org دانلود کنید، آن را بر روی سرور لوکال موجود در کامپیوتر خود نصب کنید و کار با آن را شروع نمائید. در این صورت وبسایت شما تنها بر روی کامپیوتر خودتان قابل مشاهده است.

۳٫ می توانید اقدام به تهیه یک فضای میزبانی وب داخل یا خارج از ایران نمائید و سپس یا نصب وردپرس روی آن شروع به استفاده از آن نمائید. شرکت های ارائه دهنده فضای میزبانی که به آنها شرکت های هاستینگ هم می گویند بسیار زیادند که با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید شرکت مورد علاقه خود را انتخاب کنید (رفرنس).

سخن پایانی

امیدوارم از مطالب مطرح شده در مقاله وردپرس چیست؟ چرا رایگان است و طرز استفاده اش چگونه است؟ لذت کافی را برده باشید.

     اگر اکنون علاقه مند به استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای راه اندازی و توسعه وبسایت شخصی یا کسب و کاری خود هستید، شرکت آبتین ارتباط ایرانیان در امر راه اندازی، توسعه و پشتیبانی از سایت وردپرسی شما آماده خدمت رسانی می باشد. جهت برقراری ارتباط می توانید از اطلاعات تماس موجود در پائین همین صفحه استفاده نمائید و یا به صفحه ارتباط با ما در بالا سری بزنید. با سپاس از همراهی شما

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

3 دیدگاه دربارهٔ «وردپرس چیست؟ چرا رایگان است و طرز استفاده اش چگونه است؟»

 1. I appreciate you posting brilliant data. Ones web-site is indeed trendy.
  I’m afraid of information which you¡¦ve on this web site.
  Them makes known the correct way adequately you comprehend this matter.

  Saved as a favorite this specific page, is additional reports.
  One, this individual, Stone! I found simply the tips I really already looked for
  everywhere you go and merely couldn’t discover.
  How much of an fantastic web pages.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.