شما در اینجا هستید: خانه » توسعه وب » وردپرس » آموزش توسعه قالب وردپرس-جلسه دوم

آموزش توسعه قالب وردپرس-جلسه دوم

وردپرس

مقدمه:

در آموزش توسعه قالب وردپرس-جلسه دوم به سایر مباحث مقدماتی و لازم توسعه قالب وردپرس خواهیم پرداخت. این مباحث شامل توجه به داشتن قابلیت پشتیبانی قالب های در دست توسعه از نسخه های قدیمی تر وردپرس، رفع اشکال وردپرس، سایر ابزارهای توسعه وردپرس و راهنماهای بررسی قالب وردپرسی می شود.

قابلیت پشتیبانی از نسخه های قدیمی تر وردپرس

در یک توسعه استاندارد قالب وردپرس بایستی قابلیت پشتیبانی از حداقل دو نسخه قدیمی تر وردپرس وجود داشته باشد. برای مثال، اگر ورژن رایج وردپرس الان ورژن ۵ است، باید اطمینان حاصل کنید که قالب شما حداقل ورژن های ۴٫۹ و ۴٫۸ هم می تواند پشتیبانی کند.

برای اینکار می توانید نسخه های قدیمی تر وردپرس را دانلود و نصب کنید و سپس قالبتان را در هر کدام از آنها مورد آزمایش قرار دهید.

رفع اشکال وردپرس

پیکربندی رفع اشکال بخشی اساسی در توسعه قالب وردپرس است. وردپرس ثابت برای پشتیبانی از تلاش های شما در جهت رفع اشکال مهیا نموده است. اینها شامل موارد زیر می شود:

ثابت WP_DEBUG PHP

این ثابت برای محقق ساختن حالت زیر ساختی رفع اشکال در هنگام نصب وردپرس مورد استفاده قرار می گیرد. و به شما اجازه می دهد که خطاهای موجود در قالبتان را بتوانید مشاهده کنید. برای فعال کردن آن:

۱٫فایل نصبی wp-config.php وردپرستان را باز کنید.

۲٫مورد زیر را تغییر طبق دستور تغییر دهید:

۱ define(‘WP_DEBUG’,false);

to

۱ define(‘WP_DEBUG’,true);

البته از آنجا false بودن این فایل در وردپرس به طور معمول کپی هایی از ورژن های آلفا و بتا نسخه رایج را توسعه می دهد، WP_DEBUG هم اکنون به صورت true قرار گرفته است.

WP_DEBUG_DISPLAY و WP_DEBUG_LOG

این ابزارها ثابت های PHP اضافی هستند که WP_DEBUG را توسعه می دهند. WP_DEBUG_LOG برای پیوند برقرار کردن با WP_DEBUG جهت ثبت کردن همه پیام های ارور در یک debug.log درون مسیر wordpress/wp-content/ مورد استفاده قرار می گیرد. برای فعال نمودن این قابلیت WP_DEBUG_LOG را در فایل wp-config.php به true تغییر دهید.

۱٫ define(‘WP_DEBUG_LOG’, true);

WP_DEBUG_DISPLAY برای کنترل اینکه پیام های رفع اشکال درون HTML صفحات قالب شما نمایش داده می شوند یا نه، مورد استفاده قرار می گیرد. برای نمایش پیام های ارور در صفحه نمایش هنگام رخ دادن، تنظیمات زیر را در فایل wp-config.php به true پیکربندی کنید.

۱٫ define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’,true);

با فعال نمودن این دو ابزار پیام های ارور در در بالاترین قسمت صفحات سایتتان نمایش داده خواهند شد.

admin-sample-debug

ارورها در بخش فرانت اند و مدیریت سایت شما نمایش داده خواهند شد. این ابزارهای رفع اشکال برای تست های لوکال و نصب مورد استفاده قرار می گیرند و نه برای سایت های آنلاین.

سایر ابزارهای توسعه وردپرس

علاوه بر WP_DEBUG افزونه ها و مجموعه های unit test data بخش مهمی از مجموعه ابزارهای توسعه هستند و به شما در توسعه بهتر قالب های وردپرس کمک می کنند. چند نمونه از آنها در زیر ذکر می کنیم:

Test Data

WordPress.org Theme Unit Test Data

این ابزار یک فایل XML شامل داده های تست ساختگی است که می توانید برای آزمایش اینکه قالب ها با انواع و طرح بندی های مختلف محتوا چگونه عمل می کنند، آن را آپلود نمائید.

WordPress.com Theme Unit Test Data

این ابزار نیز شامل داده های تست ساختگی است که می توانید به یک وردپرس نصب شده آپلود نمائید تا قالبتان را تست کنید. این ابزار همچنین شامل ابزارهای خاص WordPress.com هم می باشد.

افزونه ها

Debug Bar

یک افزونه وردپرس است که یک ادمین بار به بخش ادمین وردپرس شما برای فراهم آوردن یک موقعیت مرکزی برای رفع اشکال اضافه می کند.

Query Monitor

یک افزونه وردپرسی است که بوسیله آن می توانید کوئری های دیتابیس، درخواست API و فراخوانی AJAX را که برای ایجاد صفحات قالب و عملکردهای آن مورد استفاده قرار می گیرند را رفع اشکال نمائید.

Log Deprecated Notices

یک افزونه وردپرسی است که استفاده از تابع نادرست و استفاده از فایل ها و توابع منسوخ را در قالب وردپرسی شما ثبت می نماید.

Monster Widgets

این افزونه همه ویجت های اصلی وردپرس را در یک ویجت واحد متمرکز می کند تا بتوانید استایل و عملکرد ویجت ها را در قالب خودتان آزمایش کنید.

Developer

این افزونه از طریق آسان سازی نصب افزونه ها و ابزارهایی که به اطمینان یافتن از کیفیت کدها و رفع اشکالات آنها کمک می کنند، به ارتقاء محیط توسعه شما یاری می رساند.

Theme-Check

این افزونه قالب شما را برای تطبیق با آخرین استانداردها و شیوه عمل های وردپرس مورد آزمایش قرار می دهد.

راهنماهای بازبینی قالب وردپرس

علاوه بر ابزارهای توسعه مذکور، فکر خوبی است که با تیم راهنمائی بازبینی قالب سایت WordPress.org برای ارسال قالب و دریافت راهنمائی در مورد آن در جلسه WordPress Coding Standards همراه باشید.

این راهنماها “استانداردی طلائی” هستند برای بالا بردن کیفیت توسعه قالب و حتی اگر شخصا قصد طراحی قالب را ندارید اما برای آشنایی بیشتر شما با نحوه عملکرد سایتتان بسیار مفید هستند (رفرنس).

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

3 دیدگاه دربارهٔ «آموزش توسعه قالب وردپرس-جلسه دوم»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − چهار =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.