شما در اینجا هستید: خانه » توسعه وب » توسعه وبسایت » سیزده مهارت فنی لازم برای یک توسعه دهنده

سیزده مهارت فنی لازم برای یک توسعه دهنده

مهندسی نرم افزار

مقدمه:

در مقاله سیزده مهارت فنی لازم برای یک توسعه دهنده به مهارت های اساسی لازمی که هر توسعه دهنده خوبی باید داشته باشد خواهیم پرداخت.

اگر دانشجوی علوم کامپیوتر هستید یا یک در حال گذراندن یک دوره آموزشی برای تبدیل شدن به یک مهندس نرم افزار یا یک توسعه دهنده نرم افزار هستید، برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب نیاز به داشتن مهارت های فنی خاصی دارید. فناوری وسیع است و بسیاری از ابزارها، سیستم عامل ها و زبان هایی که در بازار عرضه می شوند وجود دارند.

فرقی نمی کند که شما یک برنامه نویس با تجربه یا یک برنامه نویس تازه کار باشید، در هر حال به عنوان یک توسعه دهنده مدرن باید بدانید که چگونه به ادغام تکنولوژی های مدرن و سایر مواد فنی در کار خود برای ایجاد یک محصول یا نرم افزار خوب بپردازید.

در ادامه مقاله سیزده مهارت فنی لازم برای یک توسعه دهنده به بیان مورد به مورد و تشریح این مهارت های اساسی خواهیم پرداخت.

مهارت های فنی لازم

۱٫الگوریتم ها و ساختار های داده ها

این مهارت بالاترین اولویت توسط بسیاری از شرکت ها برای بررسی مهارت تحلیل مسئله و برنامه نویسی است. اگر می دانید چگونه داده ها می توانند سازماندهی شوند و چگونه می توانند برای حل یک مشکل در زندگی واقعی استفاده شوند، می توانید به یک توسعه دهنده خوب نرم افزار تبدیل شوید.

به عنوان یک توسعه دهنده یا دانشجوی علوم رایانه یا یک برنامه نویس خود-آموز، باید تلاش جدی برای یادگیری ساختار های داده و الگوریتم ها (مثلا آرایه، لیست مرتبط، درخت) انجام دهید.

ساختار داده ها و الگوریتم ها قلب برنامه نویسی هستند. در ابتدا، بسیاری از توسعه دهندگان اهمیت آن ها را درک نمی کنند، اما هنگامی که کار خود را در توسعه نرم افزار شروع می کنند، و زمان زیادی را صرف نوشتن کد خاصی می کنند یا کد آنها فضای زیادی را اشغال می کند و نا مرتب است به اهمیت این دو مورد پی می برند.

در اینجا شما اهمیت سازماندهی داده ها را با استفاده از ساختار درست داده ها و الگوریتم متوجه خواهید شد که می توانند یک مشکل خاص را در زمان کمتر و با صرف فضای کمتری حل کنند. برخی از وب سایت هایی که می توانید این مهارت را در آنها یاد بگیرید و تمرین کنید، GeeksforGeeks، Hackerrank، Codechef، CareerCup، LeetCode، InterviewBit، HackerEarth و غیره هستند.

۲٫زبان های برنامه نویسی

برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب باید حداقل یک زبان برنامه نویسی را به صورت عمقی بلد باشید. وقتی تصمیم می گیرید کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید، باید به علایق خود توجه داشته باشید و همچنین بدانید که برای حل مسائل مورد نظرتان کدام زبان کاربردی تر است. بیایید محبوبیت زبان های برنامه نویسی را در سال ۲۰۱۹ با توجه به میزان کاربرد و استفاده ببینیم …

سیزده مهارت فنی لازم برای یک توسعه دهنده

از طریق تصویر بالا، با توجه به میزان تقاضا در بازار و علاقه خودتان می توانید هر زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید.

۳٫کنترل سورس

کنترل منبع به توسعه دهنده در مدیریت و ذخیره سازی کد کمک می کند. امروزه بسیاری از سازمان ها به دنبال توسعه دهنده ای هستند که در کنترل نسخه ها مهارت دارند و با دیگر اعضای تیم همکاری می کنند.

بنابراین اگر برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار خوب برنامه ریزی کرده باشید، باید از مفاهیم و ابزارهای کنترل نسخه مانند Git (ترجیح داده شده توسط ۷۰-۸۰٪ سازمان)، Mercurial، SVN، و غیره استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Git و Github ادامه همین مقاله را مطالعه نمائید.

۴٫ویرایشگر های متن

مهم نیست شما یک برنامه نویس مبتدی، متوسط یا متخصص هستید. هر فرآیند برنامه نویسی از ویرایشگر های متن شروع می شود. این ها ابزار های ضروری زندگی روزمره برنامه نویسان هستند. نه تنها برنامه نویسان، حتی غیر برنامه نویسان نیز از ویرایشگر های متن برای اهداف خود استفاده می کنند.

بسیاری از ویرایشگرهای متن در دسترس هستند مانند Notepad ++، Sublime Text، Atom، Brackets، کد ویژوال و غیره. هر برنامه نویسی به ویژه مبتدیان باید زمان زیادی را در یک یادگیری نحوه کار با ویرایشگر های متن و آموختن برخی از میانبرهای صفحه کلید برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده هوشمند و سازنده صرف کند.

۵٫ محیط های توسعه یکپارچه (IDEs)

IDE ها به شما اجازه می دهند کد خود را بنویسید، اصلاح کنید، کامپایل کنید، اجرا کنید و اشکال زدایی کنید. در زمان انتخاب بهترین محیط توسعه، برنامه نویسان مختلف برای هدف ها و یا زبان های مختلف گزینه های مختلفی را انتخاب می کنند. هر برنامه نویس باید بداند چگونه از IDE ها برای نوشتن، کامپایل، اجرا و اشکال زدایی کد خود استفاده کند.

برنامه نویسان با استفاده از IDE ها سرعت کار خود را افزایش می دهند و IDE های زیادی برای توسعه دهندگان وجود دارد. برای برنامه نویسان C، C ++ و C # انتخاب Visual Studio یا Code :: Blocks بیشتر توصیه می شود. برای توسعه دهندگان پایتون، PyCharm، Spyder و یا Jupyter و همچنین نوت بوک محبوبیت دارد. برای جاوا Eclipse، NetBeans و IntelliJ IDEA بهترین انتخاب برای توسعه دهندگان است.

۶٫پایگاه های داده

یک مهارت ضروری برای توسعه دهندگان درک کار با پایگاه های داده است. توسعه دهندگان باید از همه نوع عملیات پایگاه داده ای مانند نحوه ذخیره سوابق، ایجاد، قرار دادن، به روز رسانی، حذف و غیره اطلاع داشته باشند. ایجاد هر نوع اپلیکیشن و نرم افزار برای هر سازمانی بدون پایگاه داده امکان پذیر نیست.

هنگامی که توسعه دهنده ها در هر پروژه جدی کسب و کار کار می کنند، همچنین نیاز به مراقبت از مسئله امنیت و مدیریت همه سوابق سازمان با پشتیبانی مناسب دارند و این به این دلیل است که هر سازمانی انتظار دارد که یک توسعه دهنده در کار با پایگاه های داده و مدیریت همه سوابق به صورت ایمن ماهر باشد.

شکی نیست که SQL یکی از محبوب ترین پایگاه داده های کلاسیک در میان توسعه دهندگان است. اگر میخواهید یک توسعه دهنده خوب باشید، باید حداقل در نوشتن کوئری های پایه SQL خوب باشید. اوراکل، PostgreSQL، MongoDB، Cassandra، Redis، و غیره پایگاه های داده ای هستند که می توانید با آنها کار کنید.

۷٫سیستم عامل

یک توسعه دهنده نرم افزار جدی باید اصول و مکانیزم سیستم عامل را بداند. هنگامی که یک توسعه دهنده در یک پروژه کار می کند با بسیاری از مسائل مربوط به یک سیستم عامل مانند استفاده از حافظه، برقراری ارتباط با یک ماشین دیگر، اجرای برنامه بسیار آهسته، مسائل متناقض ابزار ها، مسدود کردن موارد و غیره ارتباط دارد.

هنگامی که یک توسعه دهنده کد را بر روی یک دستگاه می نویسد و آن کد بر روی ماشین دیگری کار نمی کند، می تواند یک مسئله جدی در سطح تولید ایجاد کند. بنابراین خوب است که دانش خوبی در مورد فرآیند و مکانیسم سیستم عاملی که با آن کار می کنید داشته باشید. اکثر برنامه نویسان ترجیح می دهند بر روی سیستم عامل های لینوکس، ویندوز یا Mac کار انجام دهند. اندروید و iOS بهترین نمونه از سیستم عامل های تلفن همراه و تبلت هستند.

۸٫مبانی شبکه

در ۷۰-۸۰٪ موارد، کار یا اپلیکیشن توسعه دهندگان بر اساس مدل سرویس گیرنده-سرور است که در آن درخواست از طریق شبکه به یک سرور منتقل می شود و مشتری می تواند از هر نقطه از جهان به برنامه دسترسی داشته باشد.

درک مبانی شبکه برای توسعه دهندگان برای توسعه و پشتیبانی از برنامه مهم است. اگر معماری به درستی طراحی نشود، می تواند مشکل درخواست HTTP را بر روی شبکه ایجاد کند.

در یک معماری سرویس گیرنده-سرور، یک کاربر یا یک درخواست POST مشتری از طریق اینترنت توسط سرور دریافت می شود و پس از پردازش درخواست داده، پاسخ به مشتری ارسال می شود.

امروزه در بسیاری از برنامه های کاربردی مانند بازی های مبتنی بر وب، بازی های آنلاین، اتوماسیون تجارت و یا رایانش ابری معماری سرویس گیرنده-سرور استفاده می شود. بنابراین ما نمی توانیم این واقعیت را انکار کنیم که اصول و مبانی شبکه سازی قبل از ورود به برنامه نویسی، یک مهارت اساسی برای توسعه دهنده است.

۹٫مبانی تست

قبل از انتشار نرم افزار در بازار، بسیاری از موارد تست وجود دارد که یک نرم افزار یا یک برنامه باید بگذراند. تست یک گام مهم برای پیدا کردن همه نوع اشکال است و بررسی اینکه آیا نرم افزار آماده ارسال به مشتری است یا نه. بسیاری از روش های تست وجود دارند، اما یک توسعه دهنده باید از سه روش تست مهم استفاده کند.

اول، تست واحد (Unit Testing) است که در آن هر یک از ماژول یا کلاس های منفرد به درستی آزمایش می شود. بسیاری از چارچوب های تست واحد وجود دارند مانند NUnit برای C #، برای JUnit Java و Embunit برای C یا C ++.

آزمایش دیگری تست Integration Test است که در آن یک توسعه دهنده باید تعامل بین بلوک ها یا ماژول های مختلف را آزمایش کند. این تست به حذف پردازش نادرست داده ها کمک می کند.

آخرین تست، تست سیستم است که در آن تست بر روی نرم افزار کامل و یکپارچه انجام می شود. آن را تحت تکنیک تست جعبه سیاه قرار می دهد که در آن دانش داخلی از کد نیاز ندارد.

۱۰٫نرم افزار پلتفرم متقاطع

هنگامی که یک محصول طراحی شده یا توسعه یافته باشد، انتظار می رود که در سیستم عامل های مختلف مانند ویندوز، مک، لینوکس و غیره اجرا شود. در یک پلت فرم متقاطع زبان ساده، شما می توانید یک بار یک کد را بنویسید و آن را در سیستم عامل های مختلف به اشتراک بگذارید.

برای یک توسعه دهنده مهم است که محصولی را تولید کند که بتواند توسط حداکثر تعداد سیستم ها پذیرفته شود، زیرا امروزه اکثر کاربران برای استفاده از محصول یا خدمات، به سمت استفاده ازث دستگاه های تلفن همراه یا گوشی های هوشمند سوق پیدا کرده اند.

در نهایت زمانی که نرم افزار با حداکثر تعداد دستگاه ها سازگار باشد تعداد مشتریان می تواند افزایش یابد. فرقی نمی کند که شما یک برنامه نویس مبتدی یا با تجربه باشید، در هر حال باید به کار با نرم افزار پلتفرم-متقاطع برای فرصت شغلی بهتر و رشد در توسعه نرم افزار توجه ویژه داشته باشید.

۱۱٫رمز گذاری و رمز نگاری

هنگامی ساخت یک نرم افزار وب یا نرم افزاری که از اطلاعات حساس یک کاربر استفاده می کند، مهم است که توسعه دهنده کلیدی امن و رمزگذاری شده را برای جلوگیری از هر نوع حمله اجرا کند. امنیت اطلاعات حساسکاربران و جلوگیری از هک کردن سایت نگرانی عمده هر سازمان در هنگام ساخت یک محصول یا نرم افزار است.

از یک توسعه دهنده انتظار می رود تا بداند چگونه الگوریتم های رمزنگاری کار می کنند، چگونه اعتبار سنجی کار می کند و چگونه روش های رمزنگاری کار می کنند. به طور عمده دو روش برای رمزنگاری داده استفاده می شود. این روش ها شامل کلید عمومی و کلید خصوصی می شوند.

یک کلید با الگوریتم های رمزنگاری کلید عمومی نظیر RSA یا ECDSA ایجاد می شود و بستگی به توسعه دهنده دارد که کدامیک از آن ها را در مورد امنیت کلی شبکه برای انتخاب به خاطر داشته باشد.

رمزنگاری کمک می کند تا توسعه دهنده یک سیستم امن و پایگاه داده امن ایجاد نماید و کمک می کند تا ارسال خروجی امنی در شبکه پس از پردازش درخواست صورت پذیرد. همچنین این کار در مدیریت خطاهای امنیتی استفاده می شود و استفاده از کتابخانه های شخص ثالث را بدون نگرانی در مورد مسئله امنیتی ممکن می سازد.

۱۲٫چرخه زندگی توسعه نرم افزار (SDLC)

SDLC یک فرآیند سیستماتیک گام به گام برای توسعه یک نرم افزار با اطمینان از کیفیت و صحت آن است. اگر قصد دارید به یک توسعه دهنده نرم افزار تبدیل شوید، باید از چرخه زندگی مناسب نرم افزار، از تجزیه و تحلیل نیازها تا نگهداری محصول دانش کافی داشته باشید. عمدتا ۷ مرحله در SDLC وجود دارد.

۱٫جمع آوری و تجزیه و تحلیل مورد نیاز
۲٫مطالعه امکان سنجی
۳٫طراحی
۴٫پیاده سازی و کدگذاری
۵٫تست کردن
۶٫گسترش
۷٫نگهداری

هنگام ورود به برنامه نویسی، هر فاز در طول توسعه یک نرم افزار یا یک اپلیکیشن مهم است. انتظار می رود که یک توسعه دهنده از مغز خود در هر مرحله از SDLC استفاده کند و جریان مناسب را برای ایجاد یک محصول خوب دنبال کند. این کار همچنین به توسعه دهنده کمک می کند تا اقدامات احتیاطی لازم را در مراحل اولیه قبل از هر موردی که در مرحله بعدی باید انجام دهد، به کار بگیرد.

۱۳٫مایکروسافت اکسل

یک توسعه دهنده هیچ وقت با مایکروسافت اکسل در انجام برنامه نویسی یا اجرای نرم افزار کار نمی کند، اما این داشتن این مهارت هنوز برای توسعه دهندگان ضروری است زیرا به پیگیری روند پیشرفت، تجزیه و تحلیل داده ها، بررسی کیفیت داده ها، نگهداری داده ها و قطعا به برنامه ریزی پروژه کمک می کند. ما نمیتوانیم از Excel استفاده نکنیم.

استفاده از آن بسیار بیشتر از صفحه گسترده است که به توسعه دهنده کمک می کند تا کار خود را آسان کند و همچنین کمک می کند تا کارش را با استفاده از عملیات هایی مانند جستجو، مرتب سازی، فیلتر کردن و یا برای هر نوع عملیات ریاضی، سریع تر کند.

مایکروسافت اکسل همچنین به طور گسترده ای برای قرار دادن داده های انبوه در پایگاه های داده استفاده می شود. این ابزار بخش مهمی از یک پروژه برای یک توسعه دهنده ی سطح پایین تا یک مدیر است. بنابراین خوب است که مقداری وقت صرف یادگیری توابع اساسی اکسل نمائید (رفرنس).

نتیجه گیری

در مقاله سیزده مهارت فنی لازم برای یک توسعه دهنده به مهارت های اساسی که هر توسعه دهنده ای باید از آن برخوردار باشد پرداختیم. داشتن مهارت کافی در هر یک از این موارد به شما به عنوان یک توسعه دهنده کمک می کند تا فرآیند توسعه را از ابتدا تا انتها به درستی دنبال نمائید و در چهارچوبی منطقی اقدام کنید.

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 12 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.