شما در اینجا هستید: خانه » آموزش های برنامه نویسی » مقدمات برنامه نویسی » چگونگی یادگیری یک زبان برنامه نویسی

چگونگی یادگیری یک زبان برنامه نویسی

آموزش های برنامه نویسی

مقدمه:

در مقاله چگونگی یادگیری یک زبان برنامه نویسی خواهیم آموخت که فرآیند یادگیری یک زبان برنامه نویسی به صورت کاربردی از چه مراحلی تشکیل شده است و چگونه بایستی این فرآیند را دنبال کرد تا به نتیجه مطلوب دست یافت.

اگر علاقه مند به ایجاد برنامه های کامپیوتری، برنامه های موبایل، وب سایت ها، بازی ها یا هر بخش دیگر نرم افزار باشید، باید یاد بگیرید که چگونه برنامه نویسی کنید. برنامه ها از طریق استفاده از زبان برنامه نویسی ایجاد می شوند. این زبان به برنامه اجازه می دهد تا با دستگاهی که در آن اجرا می شود، کار کند، یعنی کامپیوتر، تلفن همراه یا هر قطعه سخت افزاری دیگر.

بخش یک: یک زبان برنامه نویسی انتخاب کنید.

۱٫ زمینه فعالیت مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

شما می توانید شروع به یادگیری هر زبان برنامه نویسی بکنید (اگر چه برخی از آن ها قطعا ساده تر از سایرین هستند)، بنابراین احتمالا از خود خواهید پرسید که از یادگیری یک زبان برنامه نویسی چه مقصودی دارید و با آن چه کاری می خواهید انجام دهید.

پاسخ درست به این پرسش به شما کمک خواهد کرد تا تعیین کنید که چه نوع زبان برنامه نویسی را باید یاد بگیرید و یک شروع خوب را برای شما فراهم خواهد نمود.

 • اگر قصد شما این است که به توسعه وب بپردازید، مجموعه ای کاملا متفاوت از زبان های برنامه نویسی را در مقابل زبان های مورد نیاز برای توسعه برنامه های کامپیوتری برای آموختن در مقابل خود خواهید یافت. توسعه اپلیکیشن های موبایل نیاز به مهارت های متفاوتی نسبت به برنامه های دستگاه های دیگر دارد. همه این تصمیمات مسیر حرکت شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

۲٫ با یک زبان ساده تر شروع کنید.

صرف نظر از اینکه تصمیم شما چیست، ممکن است بخواهید با یک زبان های سطح بالای آسان تر شروع کنید. این زبان ها به طور ویژه برای مبتدیان مفید هستند، زیرا از طریق آنها مفاهیم پایه ای آموخته می شوند و فرآیند هایی را که عملا می توان برای هر زبانی به کار برد آموزش می دهند.

 • دو تا از مشهورترین این دسته از زبان ها Python و Ruby هستند. هر دوی اینها زبان های اپلیکیشن وب شیئ-گرا هستند که از ساختار نحوی بسیار خوانایی استفاده می کنند.
 • “شیئ-گرایی” به معنای این است که زبان برنامه نویسی درباره مفاهیم “اشیاء” یا مجموعه های داده ها و کاربری شان ایجاد شده است. این مفهومی است که در بسیاری از زبان های برنامه نویسی پیشرفته همچون Java ،++C، Objective-C و PHP مورد استفاده قرار گرفته است.

۳٫ بوسیله برخی آموزش های پایه ای کار یادگیری انواع مختلفی از زبان های برنامه نویسی را آغاز کنید.

اگر همچنان مطمئن نیستید که یادگیری کدام زبان را آغاز کنید، از طریق برخی دوره های آموزشی آنلاین در مورد زبان های مختلف به مطالعه بپردازید. اگر درک یکی از این زبان های برنامه نویسی برای شما راحت تر است بهتر از است مطالعه خود را از آن شروع کنید.

چندین دوره آموزشی آنلاین برای هر زبان برنامه نویسی وجود دارد. به عنوان مثال می توانید به سایت w3schools.com مراجعه نمائید. دوره های آموزشی شامل آموزش زبان هایی از جمله زبان های زیر است:

 • Python– یک زبان برنامه نویسی عالی برای شروع است که همچنین وقتی با آن آشنا شوید آن را کاملا قدرتمند خواهید یافت. برای ساخت بسیاری از اپلیکیشن های وب و تعدادی از بازی ها استفاده شده است.
 • Java– در ساخت انواع بیشماری از برنامه ها از بازی ها گرفته تا اپلیکیشن های وب و حتی نرم افزار ATM استفاده شده است.
 • HTML– یک مکان آغازین اساسی برای هر توسعه دهنده وب. داشتن مهارت در HTML پیش از حرکت به سوی یادیگری هر زبان برنامه نویسی مربوط به توسعه وب حیاتی است.
 • C– یکی از قدیمی ترین زبان هاست. C همچنان همچنان یک ابزار قدرتمند است و پایه ای است برای زبان های جدیدتری که از آن نشأت گرفته اند همچون ++C # C و Objective-C.

بخش دوم: از پروژه های کوچک شروع کنید.

در بخش دوم مقاله چگونگی یادگیری یک زبان برنامه نویسی به چگونگی شروع عملی کار با یک زبان برنامه نویسی خواهیم پرداخت.

۱٫مفاهیم اساسی زبان برنامه نویسی مورد نظر را یاد بگیرید.

هر چند قسمت هایی از این مرحله که کاربردی هستند با توجه به زبانی که انتخاب می کنید متفاوت خواهند بود اما همه زبان های برنامه نویسی مفاهیم پایه ای که برای ساختن برنامه ها مفید هستند را دارند.

آموختن و تسلط بر این مفاهیم خیلی زود حل کردن مسائل و ایجاد کد های کارا و قدرتمند را آسان تر خواهد کرد. در زیر تنها برخی از مفاهیم اساسی مشترک یافت شده در بسیاری از زبان های برنامه نویسی متفاوت را ذکر می کنیم:

 • متغیرها– یک متغیر راهی است برای ذخیره و مراجعه برای تغییر دادن قطعاتی از داده ها. متغیرها می توانند دستکاری شوند و اغلب شامل انواعی از داده های معین مانند “اعداد کامل”، “کرکترها” و موارد اینچنینی دیگر که تعیین کننده نوع داده ای است که می تواند ذخیره گردد، می شوند. در زمان کد نویسی، متغیرها معمولا دارای نام هایی هستند که آنها را به گونه ای برای خواننده انسانی قابل تشخیص می سازند. این نام ها درک اینکه متغیر چگونه با باقی کد در تعامل است را آسانتر می سازد.
 • جملات شرطی– یک جمله شرطی عملی است که بر اساس اینکه آن جمله درست یا غلط باشد عمل می کند. معمول ترین شکل یک جمله شرطی جمله “If-Then” می باشد. اگر جمله درست باشد (برای مثال X=5) پس از آن کاری انجام می شود. اگر جمله نادرست باشد (برای مثال X!=5) پس از آن کار دیگری انجام می گیرد.
 • توابع یا زیرمجموعه ها – نام واقعی این مفهوم ممکن است بسته به نوع زبان متفاوت باشد. همچنین می تواند “روش”، “رویه” یا “واحد قابل خواندن” نام گیرد. توابع اساسا یک برنامه کوچکتر در یک برنامه بزرگتر هستند. یک تابع را می توان چندین بار توسط برنامه فراخوانی کرد. تابع به برنامه نویس اجازه می دهد تا برنامه های پیچیده را به صورت موثر ایجاد کند.
 • ورود داده ها – این یک مفهوم گسترده است که تقریبا در هر زبانی استفاده می شود. ورود داده ها شامل مدیریت یک ورودی کاربر و همچنین ذخیره آن داده ها می شود. نحوه جمع آوری داده ها بستگی به نوع برنامه و ورودی های موجود در اختیار کاربر (صفحه کلید، فایل و غیره) دارد. این به طور مستقیم با خروجی ارتباط دارد و تعیین می کند که چگونه نتیجه به کاربر باز گردد، بر روی صفحه نمایش داده شود یا در یک پرونده تحویل داده شود.

۲٫هر نرم افزار لازمی را نصب کنید.

بسیاری از زبان های برنامه نویسی نیاز به کامپایلرها دارند. اینها برنامه هایی هستند که برای ترجمه کد به یک زبانی که دستگاه می تواند درک کند مورد استفاده قرار می گیرند. زبان های دیگر مانند Python از مترجمی استفاده می کنند که می تواند برنامه ها را بلافاصله بدون کامپایل اجرا کند.

 • بعضی از زبان ها IDE هایی (محیط مجتمع توسعه) دارند که معمولا حاوی یک ویرایشگر کد، کامپایلر و / یا مترجم و یک اشکال زدا هستند. اینها به برنامه نویس اجازه می دهد تا هر یک از کارهای لازم را در یک مکان انجام دهد. IDE ها همچنین ممکن است نمایانگرهای بصری سلسله مراتب و دایرکتوری ها باشند.
 • انواع مختلف ویرایشگر کد در اینترنت وجود دارد. این برنامه ها روش های مختلفی را برای برجسته سازی ساختار نحوی و ارائه سایر ابزارهای سازگار با توسعه ارائه می دهند.

بخش سوم: نخستین برنامه خود را بسازید.

در بخش سوم مقاله چگونگی یادگیری یک زبان برنامه نویسی به شما خواهیم آموخت که چگونه نخستین برنامه خود را بسازید.

۱٫در هر زمان بر روی یک مفهوم تمرکز کنید.

یکی از اولین برنامه هایی که برای هر زبان تدریس می شود برنامه “سلام دنیا” است. این یک برنامه بسیار ساده است که متن روی صفحه نمایش “Hello، World” (یا برخی تغییرات) را نمایش می دهد. این برنامه برای آموزش چگونگی ایجاد یک برنامه پایه، عملکرد و همچنین نحوه اداره خروجی به کار برده می شود. با تغییر متن، می توانید یاد بگیرید که چگونه داده های اساسی توسط این برنامه مدیریت می شوند.

۲٫از طریق نمونه کد های آنلاین یاد بگیرید.

هزاران نمونه کدهای آنلاین برای تقریبا هر زبان برنامه نویسی وجود دارد. از این مثال ها برای بررسی چگونگی کارهای مختلف زبان و چگونگی تعامل آنها با یکدیگر استفاده کنید. برای ایجاد برنامه های خود، بیت ها و قطعات را از نمونه های مختلف بسازید.

۳٫سینتکس (ساختار نحوی) را بیازمائید.

سینتکس ساختار نحوی است که زبان طبق آن نوشته شده است تا کامپایلر یا مترجم بتواند آن را درک کند. هر زبان دارای یک دستورالعمل منحصر به فرد است، اگر چه برخی از عناصر ممکن است در چندین زبان به اشتراک گذاشته شوند. یادگیری سینتکس برای یادگیری نحوه برنامه ریزی در زبان ضروری است. در حقیقت، این به سادگی پایه ای است که بوسیله آن مفاهیم پیشرفته تر ساخته می شوند.

۴٫آزمایش با تغییرات

تغییرات در برنامه های نمونه خود را انجام دهید و سپس نتیجه را آزمایش کنید. با آزمایش، شما می توانید یاد بگیرید که چه چیزی درست کار می کند و چه چیزی نمی کند. نترسید که برنامه خود را تغییر دهید؛ یادگیری برای رفع خطاها بخش مهمی از هر فرایند توسعه است و چیزهای جدید تقریبا هرگز برای اولین بار کار نمی کنند.

۵٫تمرین اشکال زدایی را شروع کنید.

وقتی برنامه ریزی می کنید، به طور مرتب با اشکالات روبرو می شوید. اینها اشتباهات در برنامه هستند و می توانند تقریبا هر جا ظاهر شوند. اشکالات ممکن است تغییرات بی ضرر در نرم افزار باشد یا این که می توانند خطاهای عمده ای باشند که برنامه را از کامپایل کردن یا اجرا باز می دارند. شکار کردن و رفع این خطاها یک روند عمده در چرخه توسعه نرم افزار است، بنابراین خود را به انجام این کار عادت دهید.

 • همانطور که تغییر دادن برنامه های پایه ای را تجربه می کنید، تمایل پیدا می کنید چیزهایی را که کار نمی کنند، پیدا کنید. بدست آوردن رویکردی متفاوت، یکی از ارزشمندترین مهارت هایی است که می توانید به عنوان یک برنامه نویس داشته باشید.

۶٫همه کدهای خود را کامنت گذاری کنید.

تقریبا تمام زبان های برنامه نویسی دارای یک تابع “کامنت” هستند که به شما اجازه می دهد متنی که توسط مترجم یا کامپایلر پردازش نمی شود را در کد وارد کنید. این به شما اجازه می دهد توضیحات مختصر، اما روشن، زبان بشری را در کد وارد کنید. این نه تنها به شما کمک می کند که کد هایتان را در یک برنامه بزرگ به خاطر بسپارید بلکه یک عمل ضروری در محیط مشترک است، زیرا دیگران می توانند آنچه را که کد شما انجام می دهند درک کنند.

در ادامه مقاله چگونگی یادگیری یک زبان برنامه نویسی به بیان چگونگی تمرین منظم برنامه نویسی خواهیم پرداخت.

بخش چهارم: به طور منظم تمرین کنید.

۱٫روزانه کدنویسی کنید.

تسلط بر یک زبان برنامه نویسی مانند آموختن هر چیز دیگری طول می کشد. حتی یک زبان ساده مانند Python، که ممکن است تنها یک یا دو روز طول بکشد تا نحوه ی اصلی کارکرد آن را درک کنید، زمان زیادی را برای به دست آوردن مهارت کامل در آن می طلبد. همانند هر مهارت دیگر، تمرین کلید تبدیل شدن به استادی ماهر است. سعی کنید حداقل یک بار در هر روز برنامه نویسی کنید، حتی اگر فقط یک ساعت بین کار و شام باشد.

۲٫برای برنامه های خود هدف تعیین کنید.

با تعیین اهداف قابل ملاحظه اما چالش برانگیز، شما قادر خواهید بود تا مشکلات را تحلیل و حل مسائل را آغاز کنید. سعی کنید از ساخت یک برنامه اساسی مانند یک ماشین حساب شروع کنید و یک راه برای ایجاد آن بیابید. از سینتکس و مفاهیمی که یاد گرفته اید استفاده کنید و آنها را به کارهای عملی تبدیل کنید.

۳٫با دیگر برنامه نویسان صحبت کنید و برنامه های دیگر را بخوانید.

بسیاری از جوامع برنامه نویسی اختصاص یافته به زبان ها یا رشته های خاص وجود دارند. پیدا کردن این جوامع و مشارکت در آنها می تواند شگفتی هایی را در روند یادگیری شما صورت دهد. در این جوامع دسترسی به انواع مختلفی از نمونه ها و ابزارهایی خواهید داشت که می توانند در فرآیند یادگیری به شما کمک کنند. خواندن کد برنامه نویس دیگر می تواند الهام بخش شما باشد و به درک مفاهیمی که هنوز ندیده اید، کمک کند.

 • برای انتخاب زبان مورد علاقه خود از انجمن های برنامه نویسی و انجمن های آنلاین کمک بگیرید. اطمینان حاصل کنید که در مباحث این انجمن ها شرکت کنید و دائما سوالات تان را در آنها مطرح کنید. این جوامع معمولا به عنوان یک محل همکاری و بحث هستند و نه فقط برای پرسش و پاسخ. از دیگران کمک بگیرید اما آماده باشید که کارتان را خودتان انجام دهید و برای دریافت رویکردهای متفاوت دارای ذهنی باز باشید.
 • هنگامی که کمی صاحب تجربه شدید، به گروه هایی بپیوندید که در حال ساخت برنامه ای با موضوعی خاص هستند و نیاز به کمک دارند. با این گروه ها در همین انجمن های پیش گفته می توانید آشنا شوید. با این کار علاوه بر اینکه مهارت های برنامه نویسی خود را در ساخت یک برنامه افزایش می دهید همچنین با دوستان برنامه نویس زیادی نیز آشنا می شوید که می توانند به شما کمک کنند.

۴٫خودتان را به چالش بکشید.

سعی کنید کارهایی را انجام دهید که در ابتدا نمیدانید چطور انجام دهید. راجب روش هایی برای انجام آن کار ها (یا مشابه آنها) تحقیق کنید و سپس سعی کنید آن ها را در برنامه خودتان اجرا کنید. سعی کنید از رونویسی کد های یک برنامه که عملا “کار می کند” اجتناب کنید؛ همه چیز را خودتان انجام دهید تا مطمئن شوید که هر جنبه ای از چگونگی عملکرد کد ها را می دانید.

در بخش پنجم مقاله چگونگی یادگیری یک زبان برنامه نویسی به بیان چگونگی گسترش دانش برنامه نویسی خواهیم پرداخت.

بخش پنجم: دانش خود را گسترش دهید.

۱٫در چند دوره آموزشی شرکت کنید.

بسیاری از دانشگاه ها، کالج های محلی و مراکز اجتماعی کلاس های برنامه نویسی و کارگاه های آموزشی را ارائه می دهند که می توانید حتی به صورت غیر حضوری در آنها شرکت کنید. این کار می تواند برای برنامه نویسان تازه کار عالی باشد، زیرا شما می توانید از برنامه نویسان با تجربه و همچنین شبکه ای از برنامه نویسان محلی در آنها استفاده کنید.

۲٫کتابی بخرید یا از کتابخانه قرض بگیرید.

هزاران کتاب آموزشی برای هر زبان برنامه نویسی وجود دارد. اگر چه دانش شما نباید تنها از یک کتاب بیرون بیاید اما آنها مراجع عالی و اغلب شامل نمونه های بسیار خوبی هستند.

۳٫ریاضیات و منطق بخوانید.

اکثر دانش برنامه نویسی شامل ریاضی پایه است، اما ممکن است بخواهید مفاهیم پیشرفته تر را نیز مطالعه کنید. این به ویژه مهم است اگر شما در حال توسعه شبیه سازی های پیچیده و یا دیگر برنامه های الگوریتمی سنگین باشید.

برای اکثر برنامه های روزمره، شما نیازی به ریاضی پیشرفته ای ندارید. مطالعه منطق، به ویژه منطق کامپیوتری، می تواند به شما در درک چگونگی رویکرد به حل مسائل پیچیده برای برنامه های پیشرفته کمک کند.

۴٫هیچگاه دست از برنامه نویسی بر ندارید.

یک نظریه مشهور وجود دارد که می گوید برای تبدیل شدن به یک متخصص حرفه ای حداقل ۱۰،۰۰۰ ساعت کار نیاز است. در حالی که این مورد جای بحث است، اما اصل کلی باقی می ماند: تسلط بر برنامه نویسی طول می کشد. انتظار نداشته باشید همه چیز را یک شبه بدانید، اما اگر تمرکز خود را حفظ کنید و به یادگیری ادامه دهید، ممکن است به زودی به یک متخصص در زمینه یک یا چند زبان برنامه نویسی تبدیل شوید.

۵٫چند زبان برنامه نویسی بیاموزید.

با وجود اینکه با استفاده از یک زبان می توانید در زمینه برنامه نویسی به موفقیت دست یابید اما بسیاری از برنامه نویسان، با یادگیری زبان های مختلف، به شانس موفقیت خود در این زمینه کمک می کنند.

زبان دوم یا سوم آنها معمولا برای اولین بار مکمل هستند و به آنها امکان می دهند که برنامه های پیچیده تر و جالب تری را توسعه دهند. هنگامی که شما درک کافی از زبان اول تان در اولین برنامه خود داشته باشید ممکن است زمان شروع یادگیری یک زبان جدید باشد.

 • احتمالا خواهید دید که یادگیری زبان دوم برای شما بسیار سریعتر از اولی است. بسیاری از مفاهیم اصلی برنامه نویسی در همه زبان ها مشترک هستند، به ویژه اگر زبان ها به یکدیگر نزدیک باشند.

در ادامه مقاله چگونگی یادگیری یک زبان برنامه نویسی به بیان چگونگی کاربردی کردن مهارت های برنامه نویسی خواهیم پرداخت.

بخش ششم: مهارت هایتان را به کار بگیرید.

۱٫در یک برنامه آموزشی چهار ساله شرکت کنید.

شرکت در یک برنامه آموزشی چهار ساله در یک کالج یا دانشگاه می تواند شما را در انواع مختلفی از زبان ها به یک متخصص تبدیل کند و همچنین به شما در برقراری ارتباط با متخصصان و سایر دانشجویان کمک کند. این روش مطمئنا برای همه نیست، و بسیاری از برنامه نویسان موفق هرگز در یک دوره آموزشی چهار ساله کالج یا دانشگاه شرکت نکرده اند.

۲٫یک پرتفولیو (مجموعه کار) ایجاد کنید.

همانطور که برنامه ها را ایجاد می کنید و دانش خود را گسترش می دهید، اطمینان حاصل کنید که تمام بهترین کارهایتان در یک پرتفولیو ذخیره می شود.

شما می توانید نمونه کارها را برای استخدام کنندگان و مصاحبه گران به عنوان نمونه ای از کار هایتان نمایش دهید. اطمینان حاصل کنید که هر کاری را که در هر زمانی انجام داده اید شامل کنید و اطمینان حاصل کنید که کارهایتان برای همکاری با آن شرکت ها مفید هستند.

۳٫چند کار فریلنسری (آزاد کاری) انجام دهید.

یک بازار آزاد بسیار بزرگ برای برنامه نویسان، به ویژه توسعه دهندگان برنامه های تلفن همراه وجود دارد. چند کار کوچک را انجام دهید تا بفهمید که برنامه نویسی تجاری چگونه کار می کند. اغلب شما می توانید کارهای فریلنسری را برای کمک به ساخت نمونه کارها و نمایش کارهای منتشر شده استفاده کنید.

۴٫برنامه های نرم افزاری تجاری یا رایگان خودتان را توسعه دهید.

برای کسب درآمد از راه برنامه نویسی لازم نیست که حتما برای یک شرکت کار کنید. اگر مهارت داشته باشید، می توانید خودتان نرم افزار را توسعه دهید و آن را برای فروش، یا از طریق وب سایت خودتان و یا از طریق یک بازار دیگر، ارائه کنید.

آماده باشید قادر به ارائه پشتیبانی از هر نرم افزاری که برای فروش تجاری ارائه می کنید هستید، زیرا خریداران از شما انتظار دارند از نرم افزاری که به آنها فروخته اید پشتیبانی کنید.

 • نرم افزار رایگان یک راه محبوب برای توزیع برنامه های کوچک و مفید است. توسعه دهنده هیچ پولی از استفاده کنندگان دریافت نمی کند، اما این یک راه عالی برای ساختن برندی (نام تجاری) محبوب و معرفی آن به بازار هدف است (رفرنس).
اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 12 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.