شما در اینجا هستید: خانه » آموزش های برنامه نویسی » مقدمات برنامه نویسی » نکات کلیدی در یادگیری خودآموز برنامه نویسی

نکات کلیدی در یادگیری خودآموز برنامه نویسی

آموزش های برنامه نویسی

مقدمه:

دوستانی که در حال یادگیری برنامه نویسی هستند از من می پرسند که در یادگیری سریع برنامه نویسی چه پیشنهادی برای ایشان دارم. بنابراین تصمیم گرفتیم در مقاله نکات کلیدی در یادگیری خودآموز برنامه نویسی به این موضوع بپردازیم.

من برنامه نویسی را به صورت خودآموز آموختم، از زمانی که در دانشگاه در حال تحصیل بودم و در طول این سال ها وقتی به گذشته نگاه می کنم می بینم که چه راه پر پیچ و خمی را تا اینجا طی کرده ام.

کارهای بسیار زیادی بود که می توانستم انجام دهم تا سرعت یادگیری ام را افزایش دهم. بنابراین به این فکر افتادم که با نگاه به گذشته برخی از چیزهایی که در این سال ها درباره برنامه نویسی آموختم را در مقاله ای به نگارش در آورم.

من سوالات درست و بجا را دوست دارم اما واقعا نمی دانم معنای یادگیری “سریع” در سوال دوستان همان چیزی باشد که من برداشت می کنم. به هر حال فکر می کنم با دنبال کردن پیشنهادات که در زیر خواهد آمد می توانید سرعت پیشرفت تان را در یادگیری برنامه نویسی افزایش دهید.

اما نبایستی سعی کنید روش هایی را که بیان می شود را دور بزنید و کاملا باید به آنها عمل کنید. اگر آنها را جدی نگیرید نباید توقع معجزه داشته باشید. در قبال عمل به این موارد کسی به شما مدرکی نمی دهد تا از آن در رزومه خودتان استفاده کنید و سر کارفرمایتان را شیره بمالید بدون اینکه واقعا مهارتی کسب کرده باشید.

اگر درست از این روش ها پیروی نکنید فقط وقت خودتان را تلف کرده اید. تنها راه آموختن “سریع” برنامه نویسی که حقیقتا پایدار است شاید رویکرد غرق شدن در آن باشد. راهی پیدا کنید تا برای دوره زمانی طولانی در یادگیری برنامه نویسی غرق شوید؛ و این تنها در صورتی ممکن است که عاشق این کار باشید. عاشق خلق کردن باشید. هنر آفریدن را دوست داشته باشید یا به آن علاقه مند شوید.

برای این کار لازم است دائما خودتان را به یادگیری چیزهای جدید و گشودن درهای تازه ترغیب نمائید. این یکی از مزایای آموختن برنامه نویسی به صورت خودآموز است. البته ممکن است به آن سرعت که فکر می کنید تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای نشوید اما مسلما سرعت یادیگری تان را بالا خواهید برد و هر چه بیشتر به حرفه ای شدن نزدیک خواهید شد.

استفاده از مشاوره های یک فرد حرفه ای و یا کار کردن با یک تیم که مثل خودتان علاقه مند به یادگیری هستند می تواند انگیزه مضاعفی در شما ایجاد نماید. فراموش نکنید که بدون انگیزه کافی هیچ کاری به درستی پیش نخواهد رفت.

نکات کلیدی در یادگیری خودآموز برنامه نویسی

۱٫ مطالعه، کدنویسی، مطالعه، کدنویسی (به صورت روزانه)

اولین قسمت پیشنهاد که می خواهم برای یادگیری مؤثر برنامه نویسی ارائه دهم در مورد مطالعه درباره کدنویسی و خود کدنویسی است. خواندن درباره کدنویسی (کتاب ها، پست های وبنوشت ها، کد های منبع-باز) به شما در یافتن راه حل ها، فهم بهتر تمرین ها و دریافت یک فهم کلی از یک زبان برنامه نویسی یا یک سیستم کمک خواهد نمود.

اما پس از اینکه این کار را انجام دادید لازم است به صورت واقعی شروع به کدنویسی کنید. با نوشتن هر کدی می توانید شروع کنید که می تواند از یک قطعه کد کوتاه تا یک نمونه پروژه را شامل گردد. اما در هر صورت اطمینان حاصل کنید که آنچه از این کدها می آموزید در تمرین های بعدی تان به کار گیرید.

اگر این کار را انجام ندهید خودتان را خیره به صفحه ویرایشگری خواهید یافت در حالی که نمی دانید از کجا شروع کنید و انگشتانتان بر صفحه کلید خشک خواهد شد.

مراقب باشید رونویسی نمونه های کدهای دیگران این تصور را در شما ایجاد نکند که کدنویسی به صورت مستقل نیز به همین آسانی است. استفاده از کدهای نمونه را تنها جهت یادگیری اصول اولیه کدنویسی و آشنایی با ساختار قطعات کد انجام دهید اما در نهایت بایستی دانسته های خود را در یک پروژه مستقل پیاده سازی نمائید.

پس به یاد داشته باشید در مطالعه و کدنویسی روزانه تان هر بار که مورد جدیدی را در نمونه کدها و مطالب آموختید آن را بلافاصله در پروژه مستقل خودتان به کار ببرید و نتایج آن را مشاهده کنید. اگر این کار را نکنید مثل یک طوطی، نهایتا اگر طوطی خوبی باشید، تنها کدهای دیگران را که حفظ کرده اید تکرار خواهید نمود. یادتان باشد به حافظه سپردن وسیله ای برای کمک به یادگیری است نه خود آن.

برای شروع یادگیری کلیات برنامه نویسی پیشنهاد من استفاده از منابع انگلیسی است در اولویت اول، زیرا اصل این دانش و مهارت در کشورهای انگلیسی زبان شروع شده و توسعه یافته است. گذشته از این هم اکنون از آن جهت که زبان انگلیسی زبان علمی روز دنیاست حتی آموزش هایی که در سایر زبان ها وجود دارد نیز به این زبان برای عموم ارائه می گردد.

من دو وبسایت آموزشی برای شروع معرفی می کنم یکی sololearn.com  است و دیگری w3schools.com که عزیزان هندوستانی ما که پیشتازان جدید عصر فناوری اطلاعات هستند ارائه می دهند. هر که طاووس خواهد جور هندستان کشد!

۲٫ هر جا گیر افتادی سؤال کن!

بزرگترین اشتباه من زمانی که شروع به یادگیری برنامه نویسی کردم این بود که مدت زمان زیادی را صرف مسئله ای می کردم که وقتی حل می شد می فهمیدم چقدر پیش پا افتاده بود. برخی از این مسائل ساعت و روزها وقتی را از من می گرفتند که اگر به دنبال راه بهتری برای یافتن پاسخ آنها بودم آن زمان را می توانستم به یادگیری بیشتر اختصاص دهم.

اساسا پرداختن به یک مسئله برای مدت زمانی بیش از یک ساعت، در حالی که راه هایی برای کمک به حل آن مسئله وجود دارد، وقت تلف کردن است. بنابراین من در اینجا سه چیز برای گیر نیفتادن در این دام به شما پیشنهاد می کنم:

اولین مورد از آنها مطالعه روزانه و هر چه بیشتر در مورد تکنولوژی است که در حال استفاده از آن هستید و اینکه درکی هر چند کلی از آنچه در زمینه آن رخ می دهد داشته باشید. معمولا وقتی درگیر مسئله ای می شوید ممکن است در دام مفروضات و حدسیات اشتباهی گرفتار شوید که نیاز است روشن شوند.

دومین مورد مشاوره گرفتن از سایت های اینترنتی است. در اینترنت به دنبال افرادی بگردید که با مشکلی همانند مشکل شما مواجه بوده یا هستند. سایت Stackoverflow مسلما بهترین سایت برای این کار است. از اینکه در مورد مشکل تان از دیگران در همچین سایت های اینترنتی سوال کنید نترسید. اغلب مواقع تنها تلاش کردن برای درست مطرح کردن سوال تان بسیار می تواند مفید واقع شود.

خود من آرزو می کنم که ای کاش در گذشته بیشتر در مورد مشکلاتی که با آنها درگیر می شدم از دیگران سوال می کردم و از مشاوره های ایشان استفاده می کردم. اما باز هم عرض می کنم که خجالت کشیدن یا ترسیدن از مطرح کردن سوال کاری احمقانه است.

سومین پیشنهاد من این است که از کسی که می دانید دانشی در مورد مسئله تان دارد سوال کنید. اغلب ممکن است که شما به دلیل درکی که از تکنولوژی مورد استفاده تان پیدا کرده اید سوالاتی برای تان پیش بیاید که این طبیعی است. زیرا هر چی بیشتر بدانید به همان نسبت با سوالات بیشتر و بزرگتری نیز مواجه خواهید شد.

بنابراین با افزایش درک از تکنولوژی سوالات بیشتری شما را درگیر خود خواهند کرد که برای پاسخ به آنها نیاز به دانش بیشتری پیدا می کنید و می توانید از دیگرانی که دانش شان در این زمینه از شما بیشتر است کمک بگیرید. همیشه در حال یادگیری و پرسیدن برای یادگیری بیشتر باشید.

۳٫ پروژه محور تمرین کنید.

با توجه به تجربه من، هیچ چیز در یادگیری برنامه نویسی به اندازه کار کردن روی پروژه خودتان نمی تواند کمک کننده باشد. با در نظر گرفتن برخی استثنائات، همه برنامه نویسان خوب واقعی که تا کنون شناخته ام عادت دارند روی پروژه های جانبی کار کنند. داشتن یک ایده و تلاش برای پیاده سازی آن می تواند به طور باور نکردنی چالشی باشد.

که البته انضباط کاری زیادی نیز می طلبد. اما، با سعی کردن حقیقی در ایجاد چیزی، یاد خواهید گرفت که چگونه از پس حل یک مشکل بر آیید و تکنولوژی لازم را در آن به کار ببندید. نوع مسائلی که با آنها مواجه هستید و نحوه تلاش شما برای حل آنها در واقع چیزی است که به خاطر آن برنامه نویسی ایجاد شده است. زیرا نوشتن و ایجاد یک برنامه در نهایت برای حل یک مسئله است.

دانستن هر جزئیات کوچکی درباره برنامه زبان برنامه نویسی به شما کمک خواهد کرد، اما در ابتدا از دانستن کلیات باید به سوی جزئیات حرکت کنید. همچنین، اشتیاق به انجام پروژه تان چیزی است که انگیزه لازم را برای ادامه یادگیری به شما می دهد.

رضایت خاطری که از انجام یک پروژه واقعی در شما ایجاد می شود خیلی بیشتر از رضایت خاطری است که از یادگیری در مورد آن موضوع به صورت انتزاعی حاصل می گردد.

پیشنهاد من برای انتخاب پروژه هایی برای انجام آن است که پروژه ای را انتخاب کنید که به آن علاقه مند باشید. اما آن پروژه همچنین باید چیزی باشد که ایده ای در مورد نحوه اجرای آن داشته باشید. قادر بودن به تشریح چگونگی اجرا پیش از شروع کار همیشه در حفظ انگیزه من در انجام آن کمک کننده بوده است. قطعا در راه اجرای ایده ای که طراحی کرده اید چیزهای زیادی خواهید آموخت.

۴٫ تفاوت میان عمیق کار کردن و سرسری کار کردن را درک کنید.

دو نوع برنامه نویس وجود دارد: کمال گراها و هکرها. برخی افراد می خواهند همه چیز درست باشد. می خواهند همه چیز کامل باشد. آنها می خواهند همه تمرین های درست را دنبال کنند و کدهای ظریف زیبا بنویسند. می خواهند هر خط واحدی از کد را بفهمند.

دیگران تنها می خواهند کار را هر جوری هست تمام کنند، حتی اگر به قیمت خراب کردن کار باشد. تعادل داشتن در هر دو مورد مهم است. برخی مواقع لازم است به طور عمیقی بر روی مسئله یا پروژه کار کنید و دقیقا بدانید تمامی جزئیات چگونه کار می کنند.

برخی مواقع دیگر لازم است سریع دست به کار شوید حتی اگر در آن لحظه ایده خاصی در مورد پروژه نداشته باشید. هر زمان دارید زمان زیادی روی یک پروژه صرف می کنید از خودتان سؤال کنید: چه رویکردی برای انجام کار بایستی اتخاذ کنم؟ در بیشتر مواقع لازم است رویکردی میانه را بر گزینید.

می خواهید یک راه حل خوب و پایدار پیدا کنید که آن را درک کنید و بتوانید با اطمینان اصلاحش کنید اما این کار نباید زمان زیادی را بگیرد. همچنان که به عنوان یک توسعه دهنده رشد می کنید، درک بهتری از اینکه به هر کاری چه مقدار زمان اختصاص دهید پیدا خواهید کرد.

شخصا دوست دارم درباره پروژه های خودم را تا ۸۰% کامل کنم و به اتمام برسانم و باقی مانده را در اصلاحات بعدی انجام دهم. اگر شما می خواهید پروژه ای که کار می کنید در همان تلاش اول ۱۰۰% کامل باشد و هیچ گونه مشکلی حتی در یک خط کد نداشته باشد، احتمالا مجبورید زمان زیادی را صرف کنید.

گذشته از این ممکن است پس از صرف این زمان زیاد و انجام کار، در مرحله اجرا متوجه شوید که چیزی را از قلم انداخته اید. در حالی که اگر با حدود زیادی آن را کامل می کردید و به اجرا در می آوردید در مرحله اجرا راحتتر می توانستید اشکال کار را پیدا کنید و آن را برطرف نمائید. این کار می تواند در زمان صرفه جویی کند و کار اصلاح را آسان نماید.

۵٫ با برنامه نویسان دیگر صحبت کنید.

یکی از راه های واقعا خوب برای یادگیری برنامه نویسی ارتباط و صحبت کردن با دیگر برنامه نویسان است. مجبور نیستید در مورد هر چیز صحبت کنید. شاید لازم باشد تنها در مورد چیزی که در حال یادگیری آن هستید، چیزی که به نظرتان عالی می رسد یا چیزی که در حال کار کردن بر روی آن هستید صحبت کنید.

شما برنامه نویسان زیادی را نخواهید یافت که دوست نداشته باشند در مورد برنامه نویسی صحبت کنند. با انجام این کار، احتمالا مطالب زیادی در مورد کتابخانه ها، سرویس ها، زبان های برنامه نویسی و الگوها خواهید آموخت. اما مهمتر از همه خواهید آموخت که افراد دیگر در مورد برنامه نویسی چگونه فکر می کنند.

خواهید دید که چیزهایی که شما مطلق فرض کرده اید یا اینکه توجهی به آنها نداشته اید، از یک شخص نسبت به شخص دیگر چقدر متفاوت هستند. اگر هیچ موضوعی ندارید که در موردش صحبت کنید، به سر کارتان برگردید تا سوالی برای تان پیش بیاید که بتوانید در موردش صحبت کنید.

۶٫ همه چیز را امتحان کنید.

در پایان، چیزی که بارها و بارها برای خود من اتفاق افتاد این بود که چیزهای بسیاری را که نمی توانستم درک کنم امتحان کردم. پس از امتحان کردن چیزی جدید برای ۳۰ دقیقه به دلیل درک نکردن آن متوقف می شدم. فکر می کنم وقتی شروع به امتحان چیزی جدید می کند این امری طبیعی باشد.

اما زمان های زیادی را به یاد می آورم که پس از گذشت چندین ماه وقتی به آن مسئله رجوع می کردم یا با مسئله مشابهی مواجه می شدم در می یافتم که چگونه می توان آن را حل کرد. این تغییر در توان حل مسئله به خاطر چیزهایی بود که در این چند ماه آموخته بودم.

بنابراین هر گاه خواستید چیز جدیدی بیاموزید با مسئله جدیدی را حل کنید یا با تکنولوژی جدیدی کار کنید، در ابتدا کمی زمان برای درک آن اختصاص دهید اما اگر دیدید که نمی توانید آن را درک کنید مأیوس نشوید. زیرا در مسیر یادگیری کم کم توان حل مسئله شما افزایش پیدا خواهد کرد و پس از مدتی وقتی به آن مسئله رجوع می کنید می بینید که چقدر درک آن آسان شده است.

برای مثال یادم می آید که برای مدت زیادی نمی دانستم چطور از “ترمینال” استفاده کنم یا اینکه برای چیست. شاید برخی از شما هم ندانید. خب این زمان زیادی از من برد تا اینکه نحوه استفاده از آن و چیستی آن را در طی مراحل یادگیری درک کردم. اما با اطمینان می گویم که اگر کسی را می شناختم که می توانست آن را برای من تشریح کند یا منبعی مناسب برای آموختن درباره آن می یافتم این اتلاف زمان هرگز رخ نمی داد.

نتیجه گیری

این مواردی که ذکر شد برخی از چیزهایی هستند که می توانند به هر کسی که تازه به راه بسیار بسیار طولانی آموختن برنامه نویسی وارد شده است کمک کنند. خود من می دانم که هنوز چیزهای زیادی برای آموختن دارم اما آموخته ام که برای همیشه در حال آموختن باشم.

مهمترین چیز این است که به راهتان در یادیگری ادامه دهید و هرگز مأیوس نشوید زیرا انسان موجودی در حال شدن است. گفتنش آسان است اما در عمل یادگیری برنامه نویسی برخی مواقع می تواند بسیار خسته کننده باشد. با این وجود نگران نباشید زیرا آموختن با وجود تمامی سختی هایش هرگز شما را نخواهد کشت بلکه باعث رشد هر چه بیشترتان خواهد شد (رفرنس).

این بود از مقاله نکات کلیدی در یادگیری خودآموز برنامه نویسی

موفق باشید!

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.