شما در اینجا هستید: خانه » آموزش های برنامه نویسی » مقدمات برنامه نویسی » برنامه نویسی یک مهارت بنیادین

برنامه نویسی یک مهارت بنیادین

آموزش های برنامه نویسی

مقدمه:

مارک زاکربرگ، استیو جابز، ایلان ماسک: مدل های نقش آفرین کسب و کارهای امروز کسانی هستند که محصولات فناورانه ای را خلق نموده اند که رفتار میلیون ها نفر را در سرتاسر جهان تعیین می کنند و شکل می دهند، همچون آیفون، فیسبوک، تسلا و پی پال.

و هیچکدام از آنها بدون دانش برنامه نویسی نمی توانستند وجود داشته باشند. به عنوان مثال ایلان ماسک را در نظر بگیرید. او اولین بازی کامپیوتری اش را در سن ۱۲ سالگی نوشت و موفق شد آن را به قیمت ۵۰۰ دلار به فروش برساند. بنابراین برنامه نویسی یک مهارت بنیادین است.

برنامه نویسی هم اکنون یک مهارت بنیادین است.

ایلان هم اکنون احتمالا به اندازه گذشته کد نویسی نمی کند زیرا کارمندانی دارد تا این کار را برای او انجام دهند اما اصول و مهارت هایی که در این زمینه آموخته است برای مدیریت کارمندانش، خلق و به کار گیری ایده های کسب و کاری جدید و به پیش بردن شرکتش در مسیر رشد اهمیت اساسی دارند.

و این دلیل اهمیت اساسی برنامه نویسی است. حتی ااگر فعالیت روزانه خود شما برنامه نویسی نباشد اما ممکن است سرپرستی چند برنامه نویس را بر عهده بگیرید و یا در برخی موقعیت ها با آنها همکار شوید.

نیمی از همه برنامه نویسی هایی که در حال انجام مستقیما در صنعت “تکنولوژی” نیستند. در عوض، این نیمه مذکور در صنایع مالی، علوم، مهندسی، پزشکی و بسیاری دیگر از صنایع در حال انجام هستند (رفرنس).

برنامه نویسی دیگر یک مهارت تخصصی نیست بلکه مهارتی بنیادین است.

اجازه دهید مثالی در مورد صنعت مد ذکر کنیم. صنعت پوشاک امروزه به معنای دستبندها و ساعت های هوشمند است اما در چند سال آینده تبدیل به لباس های هوشمند می شوند که هر آنچه امروز گوشی های هوشمندتان انجام می دهند و حتی موارد بیشتری را انجام خواهند داد.

لباس های کاری که عملکردتان را رصد می کنند، پیراهن هایی که می توانند در آخر شبی که بیرون هستید برایتان تاکسی بگیرند، زیرپوش هایی که سلامتی تان را کنترل می کنند، اینها احتمالاتی هستند که تقریبا در حال محقق شدن هستند.

در چنین آینده ای کدام یک از این دو دانشجوی “مد” شانس بیشتری برای استخدام دارند؟ دانشجویی که تنها مدرک مد را دارد یا دانشجویی که علاوه بر مدرک در صنعت مد، دارای دانش برنامه نویسی هم هست؟

من می دانم که کدامیک را ممکن است استخدام کنم. دانشجوی دوم قادر خواهد بود تا به آسانی متخصصانی را که یک فناوری را در این صنعت ایجاد می کنند بفهمد و با آنها ارتباط برقرار نماید و به همین دلیل نیاز به آموزش بسیار کمتری دارد.

رویدادهای آینده تکنولوژی محور هستند.

گفته می شود که بچه های امروز هفت شغل متفاوت با شغل های امروزی خواهند داشت که هنوز پنج تا از آنها حتی ابداع نشده است و تنها در حد ایده می باشد.

این ممکن است درست باشد اما با نگاه به تکنولوژی های جدید و رو به رشدی که امروزه شروع به توسعه نموده اند، می توانیم ببینیم که در آینده تقاضای بالایی برای مهارت های برنامه نویسی وجود خواهد داشت. به چند مورد از آنها در زیر اشاره می کنیم:

داده های بزرگ، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، تکنولوژی پوشاک هوشمند، واقعیت مجازی. تقریبا تمامی رویدادهای آینده به مهارت های برنامه نویسی نیاز خواهند داشت.

در این میان، شغل افرادی که امروزه در مشاغل سنتی همچون تولید، حمل و نقل، حتی فعالیت های مالی در حال فعالیت هستند، در آینده ای نزدیک از سوی هوش مصنوعی در خطر نابودی است.

حتی شغل افرادی که در مشاغل مربوط به قانون که به صورت سنتی امنیت شغلی بالایی دارند در حال فعالیت هستند نیز با رشد تکنولوژی هوش مصنوعی و قدرت یادگیری آن و انجام کارهای بسیار بیشتری نسبت به فعالیت روزانه یک وکیل در خطر نابودی است.

بعد از این توضیحات شاید نسبت به چشم انداز آینده شغلی خود دچار نگرانی شده باشید اما نگران نباشید. اگر بخواهید زمان کافی برای یادگیری برنامه نویسی دارید و خوشبختانه با گسترش اینترنت در جهان ابزارهایی در اختیار شما قرار گرفته است که به صورت خودآموز می توانید آموزشتان را همین اکنون شروع کنید.

گذشته از اینکه در چه صنعتی مشغول به فعالیت هستید و یا قصد دارید مشغول شوید، یادگیری برنامه نویسی یکی از بهترین انتخاب هایی است که برای حفظ و یا توسعه موفقیت شغلی خودتان انجام می دهید (رفرنس).

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.