شما در اینجا هستید: خانه » آموزش های برنامه نویسی » زبان برنامه نویسی C » محیط ستآپ زبان برنامه نویسی C

محیط ستآپ زبان برنامه نویسی C

زبان برنامه نویسی C

مقدمه:

در مقاله محیط ستآپ زبان برنامه نویسی C به معرفی و تشریح این محیط خواهیم پرداخت و ملزومات آن را بیان خواهیم کرد.

اگر می خواهید محیط خود را برای زبان برنامه نویسی C تنظیم کنید، به دو نرم افزار زیر موجود در کامپیوتر خودتان، (الف) ویرایشگر متن و (ب) کامپایلر C نیاز دارید.

ویرایشگر متن

این برای تایپ برنامه شما استفاده می شود. نمونه هایی از چند ویرایشگر شامل نوت پد ویندوز ، ادیت کامند OS، بریف، اپسیلون ، EMACS و vim یا vi هستند.

نام و نسخه ویرایشگران متن می تواند در سیستم عامل های مختلف متفاوت باشد. به عنوان مثال، از Notepad در ویندوز استفاده می شود و از vim یا vi در ویندوز و همچنین Linux یا UNIX استفاده می شود.

به فایل هایی که با ویرایشگر خود ایجاد می کنید فایل های منبع یا سورس گفته می شود و شامل کد منبع برنامه هستند. فایلهای منبع برای برنامه های C معمولاً با پسوند “c.” نامگذاری می شوند.

قبل از شروع برنامه نویسی تان، حتماً بایستی یک ویرایشگر متن در کامپیوتر خود داشته باشید و تجربه کافی برای نوشتن یک برنامه کامپیوتری، ذخیره آن در یک فایل، کامپایل کردن آن و در نهایت اجرای آن را داشته باشید.

کامپایلر C

سورس کد نوشته شده در فایل سورس، یک سورس قابل خواندن توسط انسان برای برنامه شماست. باید آن را به زبان ماشین “کامپایل” کنید تا CPU شما بتواند در واقع طبق دستورالعمل های داده شده برنامه را اجرا کند.

کامپایلر کدهای منبع را در برنامه های نهایی اجرا می کند. رایج ترین و رایگان ترین کامپایلر موجود کامپایلر ++GNU C / C است، در غیر این صورت، اگر سیستم عامل های مربوطه را دارید، می توانید کامپایلرهایی از HP یا Solaris داشته باشید.

در بخش زیر نحوه نصب کامپایلر ++GNU C / C در سیستم عامل های مختلف توضیح داده شده است. ما ++C / C را با هم ذکر می کنیم زیرا کامپایلر GNU GCC برای هر دو زبان برنامه نویسی C و ++ C کار می کند.

عملیات نصب در Linux یا UNIX

اگر از لینوکس یا UNIX استفاده می کنید، با وارد کردن دستور زیر از خط فرمان، GCC را روی سیستم خود نصب کنید –

$ gcc -v

اگر کامپایلر GNU را بر روی دستگاه خود نصب کرده اید، باید پیامی را به شرح زیر چاپ کند –

Using built-in specs.
Target: i386-redhat-linux
Configured with: ../configure --prefix=/usr .......
Thread model: posix
gcc version 4.1.2 20080704 (Red Hat 4.1.2-46)

اگر GCC نصب نشده است، مجبور هستید آن را خودتان با استفاده از دستورالعمل های دقیق موجود در https://gcc.gnu.org/install نصب کنید.

عملیات نصب در Mac OS

اگر از Mac OS X استفاده می کنید، ساده ترین راه برای بدست آوردن GCC، بارگیری محیط توسعه Xcode از وب سایت اپل و رعایت دستورالعمل های نصب ساده است. پس از راه اندازی Xcode، می توانید از کامپایلر GNU برای ++C / C استفاده کنید.

Xcode در حال حاضر در developer.apple.com/technologies/tools در دسترس است.

عملیات نصب در ویندوز

برای نصب GCC در ویندوز، باید MinGW را نصب کنید. برای نصب MinGW، به صفحه اصلی آن یعنی www.mingw.org بروید و لینک صفحه دانلود MinGW را دنبال کنید. آخرین نسخه برنامه نصب MinGW را که باید با نام MinGW- <version> .exe نامگذاری شود، دانلود کنید.

ضمن نصب Min GW، حداقل باید GCC-core ، GCC-g ++ ، Binutils و  MinGW Runtime را نصب کنید، اما ممکن است بخواهید نصب بیشتری داشته باشید.

bin subdirectory نصب MinGW خودتان را به متغیر محیط PATH تان اضافه کنید تا بتوانید با استفاده از اسامی ساده آنها، این ابزارها را در خط فرمان مشخص کنید.

پس از اتمام نصب، قادر خواهید بود از خط فرمان ویندوز gcc ، g ++ ، ar، ranlib، dlltool و چندین ابزار GNU دیگر را اجرا کنید (رفرنس).

در مقاله محیط ستآپ زبان برنامه نویسی C به معرفی و تشریح این محیط خواهیم پرداخت و ملزومات آن را پرداختیم. در مقاله بعدی به ساختار برنامه نوشته شده به زبان C خواهیم پرداخت.

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + بیست =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.