شما در اینجا هستید: خانه » آموزش های برنامه نویسی » زبان برنامه نویسی C » لزوم یادگیری زبان برنامه نویسی C

لزوم یادگیری زبان برنامه نویسی C

زبان برنامه نویسی C

مقدمه:

در مقاله لزوم یادگیری زبان برنامه نویسی C دلایل چرایی لزوم یادگیری این زبان برنامه نویسی را بیان خواهیم نمود و به این موضوع خواهیم پرداخت که چرا یادگیری این زبان پایه ای است برای یادیگری سایر زبان های برنامه نویسی.

C یک زبان برنامه نویسی رویه ای است. در ابتدا توسط دنیس ریچی از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ توسعه یافت. این زبان به طور عمده به عنوان یک زبان برنامه نویسی سیستم برای نوشتن سیستم عامل توسعه یافت.

ویژگی های اصلی زبان C عبارتند از دسترسی کم به سطح حافظه، مجموعه ای ساده از کلمات کلیدی و سبک پاک. این ویژگی ها زبان C را برای برنامه نویسی سیستم مانند سیستم عامل یا توسعه کامپایلر مناسب می سازد.

یادگیری برنامه نویسی C دارای مزایای فراوانی است، اما اصلی ترین مزیت آن  این است که درکی کامل از معماری اساسی چگونگی کارکرد همه زبان های برنامه نویسی به ما می دهد.

وضعیتی را در نظر بگیرید که یک فرد یاد می گیرد که چطور با یک ماشین رانندگی کند. در این دوران مدرن با پیشرفت در فن آوری، گزینه های زیادی برای ما در مورد خرید ماشین وجود دارد.

اتومبیل هایی با حالت رانندگی اتوماتیک، ویژگی های تغییر دنده اتوماتیک و غیره وجود دارند که کل هزینه های دستی را کاهش می دهند و رانندگی اتومبیل را آسان تر می کنند.

فرض کنید فردی با ماشینی که دارای دنده اتوماتیک است آموزش رانندگی می بیند. پس از یادگیری رانندگی، فرد درخواست یک گواهینامه رانندگی را می دهد که برای آن نیاز به گذراندن آزمون رانندگی دارد.

از آنجا که تست رانندگی در حال حاضر با ماشین های دارای دنده دستی انجام می شود، بنابراین این فرد حتی قادر به پاسخگویی به برخی از سوالات اساسی مربوط به چرخ دنده نمی باشد، زیرا او حتی از آنها اطلاع ندارد و در نهایت به رد صلاحیت می رسد.

یادگیری زبان برنامه نویسی C یک مزیت مشابه دارد. اگر شخصی رانندگی را با یک ماشین با دنده دستی آموخته بود، می توانست به راحتی ماشین با دنده اتوماتیک را نیز رانندگی کند.

به طور مشابه، اگر فرد اول برنامه نویسی را با زبان C یاد بگیرد، به او کمک خواهد کرد که هر زبان برنامه نویسی مدرنی را نیز به راحتی یاد بگیرد. یادگیری زبان برنامه نویسی C به درک کاملی از معماری اساسی سیستم عامل، مانند اشاره گرها، کار با مکان های حافظه و غیره به ما می دهد.

برخی از مزایای یادیگری زبان برنامه نویسی C

 • زبان برنامه نویسی C یک زبان سطح میانی است. زبان های سطح متوسط در جایی بین زبان های اسمبلی قابل فهم ماشین و زبان های کاربر دوستانه سطح بالا وجود دارند. به عنوان یک زبان سطح متوسط، C شکاف میان زبان های سطح پایین و سطح بالا را کاهش می دهد. بنابراین این زبان می تواند برای نوشتن سیستم عامل و همچنین برنامه نویسی سطح برنامه استفاده شود.
 • زبان برنامه نویسی C کمک می کند تا مبانی نظریه های کامپیوتری را درک کنید. اکثر نظریه های مربوط به کامپیوتر مانند شبکه های کامپیوتری، طراحی کامپایلر، معماری کامپیوتر و سیستم عامل بر اساس زبان برنامه نویسی C است و در صورتی که بر روی آنها کار می کنید لازم است که دانش خوبی از زبان برنامه نویسی C داشته باشید. در زبان های سطح بالای مدرن، جزئیات سطح ماشین از دید کاربر پنهان است، بنابراین برای کار با کش CPU، حافظه، آداپتورهای شبکه و موارد شبیه این ها یادگیری زبان برنامه نویسی C الزامی است.
 • کتابخانه های کمتر. زبان برنامه نویسی C کتابخانه های کمتری نسبت به دیگر زبان های سطح بالا دارد. بنابراین، برنامه نویسی C یادگیری مفاهیم اساسی برنامه نویسی را تا حد زیادی گسترش می دهد زیرا شما باید بسیاری از چیزها را خودتان از ابتدا بنویسید. شما به طور کامل برای اجرای برخی از عملیات های اساسی وابسته به زبان برنامه نویسی نخواهید بود و اجرای آنها توسط خودتان نیز به شما کمک خواهد کرد که مهارت های تحلیلی خود را بسازید.
 • زبان برنامه نویسی C از نظر زمان اجرای بسیار سریعی دارد. برنامه های نوشته شده و کامپایل شده در C اجرای بسیار سریع تری در مقایسه با هر زبان برنامه نویسی دیگری دارند. زبان برنامه نویسی C از لحاظ اجرا بسیار سریع است زیرا هیچ فرآیند اضافی دیگری مانند جمع آوری موارد غیر لازم یا جلوگیری از نشت حافظه و غیره ندارد. برنامه نویس باید از این موارد به تنهایی مراقبت کند.
 • برنامه نویسی جاسازی شده (Embedded). زبان برنامه نویسی C به طور گسترده در برنامه نویسی جاسازی شده مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه نویسی جاسازی شده نیز به عنوان برنامه نویس کنترل کننده میکرو در نظر گرفته می شود، جایی که برنامه نوشته شده به زبان برنامه نویسی C برای کنترل کنترل کننده های میکرو استفاده می شود. کنترل کننده های میکرو و برنامه نویسی جاسازی شده به طور گسترده ای در موتورهای خودکار، رباتیک، سخت افزار و غیره استفاده می شود (رفرنس).

نتیجه گیری

موارد گفته شده در مقاله لزوم یادگیری زبان برنامه نویسی C را به خاطر داشته باشید و اگر می خواهید به طور جدی کار برنامه نویسی را شروع کنید و درک درستی از معماری و ساختار ماشین و شبکه داشته باشید حتما لازم است زبان آنها را نیز بفهمید.

همانگونه که بیان شد از آنجا که نزدیکترین زبان برنامه نویسی به زبان ماشین که همان کدهای باینری صفر و یک هستند، زبان برنامه نویسی C می باشد و خود این زبان پایه ای است برای سایر زبان های برنامه نویسی سطح بالا بنابراین درک و یادگیری آن برای هر برنامه نویس حرفه ای امری لازم و ضروری است.

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.