شما در اینجا هستید: خانه » آخرین تکنولوژی ها » بیت کوین » مقدمه ای بر بیت کوین

مقدمه ای بر بیت کوین

مقدمه ای بر بیت کوین

مقدمه:

در مقاله مقدمه ای بر بیت کوین به بررسی اجمالی چیستی، چگونگی به وجود آمدن، تاریخچه و نحوه معامله با این موجودیت جدید جهان فناوری اطلاعات خواهیم پرداخت. بیت کوین از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ خارج شد، زمانی که بانک های بزرگ مشغول سوء استفاده از پول وام گیرندگان، دستکاری سیستم ها و شارژ هزینه های بیشمار بودند.

برای حل این مسائل سازندگان بیت کوین می خواستند صاحبان بیت کوین ها را در جریان معاملات قرار دهند، واسطه ها را از بین برده، نرخ بهره بالا و هزینه های معامله را کاهش داده و معاملات را شفاف سازند. آنها یک سیستم شبکه توزیع شده را ایجاد کردند، جایی که مردم می توانند سرمایه خود را به صورت شفاف کنترل کنند.

بیت کوین به سرعت رشد کرده و در مدت زمان نسبتا کوتاهی گسترش یافته است. در سراسر جهان، شرکت هایی از یک فروشگاه زنجیره ای بزرگ جواهرات در ایالات متحده، تا یک بیمارستان خصوصی در لهستان، بیت کوین را می پذیرند. شرکت های چند میلیارد دلاری مانند دل، پی پال، مایکروسافت، اکسپدیا و غیره با بیت کوین ها در حال خرید هستند.

وبسایت ها بیت کوین را تبلیغ می کنند (از جمله همین وبسایت)، مجلات خبرهای بیت کوین را منتشر می کنند و انجمن ها در مورد رمز نگاری ارز و تجارت با بیت کوین بحث می کنند. بیت کوین دارای رابط برنامه ریزی برنامه کاربردی (API)، شاخص قیمت، مبادلات تجاری و نرخ ارز خودش است.

به هر حال، مسائلی در مورد بیت کوین، همچون حمله هکری به حساب ها، نوسان بالا و تأخیرهای تراکنشی طولانی، وجود دارد. در جاهای دیگر، خصوصا در مردم کشورهای جهان سوم، بیت کوین ها را به عنوان کانالی قابل اعتماد برای دور زدن واسطه های مزاحم معاملات پولی می دانند.

چگونگی استفاده از بیت کوین

ما می توانیم همانطور که با ارزهای رایجی که با آنها آشنا هستیم معامله انجام می دهیم با بیت کوین ها نیز به همان شکل معامله کنیم. هنگامی که از بیت کوین استفاده می کنیم، در حقیقت خریدار به امضای دیجیتال ما ارجاع داده می شود که یک کد امنیتی است که با ۱۶ نماد متفاوت رمز نگاری شده است.

 خریدار کد را بوسیله دستگاهش که به عنوان مثال می تواند یک اسمارت فون باشد، برای دریافت کریپتوکارنسی (ارز رمز نگاری شده)  رمز گشایی می کند. بنابراین می توانیم بگوئیم که کریپتوکارنسی تبادلی از اطلاعات دیجیتال است که به ما امکان خرید یا فروش محصولات و خدمات را می دهد.

تراکنش امن است و بوسیله اجرای آن در یک شبکه نظیر به نظیر که به یک سیستم اشتراک فایل وابسته است، قابلیت اعتمادی را ایجاد می کند.

بیت کوین چگونه مشکل هزینه دو برابر را بر طرف می کند؟

برای سیستم پول نقد دیجیتال، یک شبکه پرداخت حتما بایستی حساب های معتبر و سوابق تراکنش و حساب داشته باشد. بزرگترین تنگنای رایج برای هر شبکه پرداختی مشکل هزینه دو برابری است که در هنگام چندین بار استفاده از پول یکسان برای انجام تراکنش ها رخ می دهد.

برای جلوگیری از هزینه کرد دو برابر، همه تراکنش ها بایستی ثبت شوند و هر بار در یک سرور مرکزی که همه سوابق حساب حفظ می شوند مورد تأیید قرار گیرند. به هر حال، در یک شبکه غیر متمرکز، هر گره در شبکه بایستی کار سرور را انجام دهد و لیستی از سوابق تراکنش ها و حساب را نگه داری کند. بنابراین، این موضوع برای همه گره ها/موجودیت ها در شبکه برای حفظ یک اجماع درباره همه این سوابق الزامی است. این وضعیت با استفاده از تکنولوژی بلاک چین در بیت کوین ها ممکن شده است (در مقالات بعدی به این تکنولوژی نیز خواهیم پرداخت).

بنابراین می توانیم بگوئیم که بیت کوین ها مانند سایر ارزهای رمز نگاری شده صرفا ورودی های نشان داری هستند که در یک پایگاه داده غیر متمرکز که اجماعی از همه سوابق حساب و موجودی را نگه داری می کند ذخیره می شوند. لازم اشاره کنیم که رمز نگاری به طور گسترده ای برای امن نگه داشتن سوابق اجماع مورد استفاده قرار می گیرد. بیت کوین ها و سایر ارزهای رمز نگاری شده بوسیله ریاضیات و منطق، بیش از هر چیز دیگری، امن شده اند.

بیت کوین ها و ارز های رمز نگاری شده بر اساس ارزش درک شده آنها بوسیله به وجود آورندگان و استفاده کنندگان شان به مقبولیت دست یافته و به رسمیت شناخته شده اند.

بیت کوین بر اساس همان مفهوم رایج کار می کند که هر چه تعداد افراد مشارکت کننده بیشتر باشند، ارزش بیشتری نیز ایجاد می شود.

تاریخچه بیت کوین

اولین پروتکل و مدرک مفهومی بیت کوین در یک نشریه غیر رسمی در سال ۲۰۰۹ بوسیله فرد یا گروهی با هویت نامشخص تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. در نهایت ناکاموتو، که هویتی رازآلود باقی مانده است، پروژه را در اواخر سال ۲۰۱۰ ترک کرد. سایر توسعه دهندگان به فعالیت ادامه دادند و جامعه بیت کوین از آن زمان به صورت تصاعدی رشد کرده است.

در حالی که هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو در هاله ای از ابهام باقی مانده است، اما نام او به عنوان کسی که ارتباطات بیت کوین را در روز های آغازینش گسترش داده است ثبت شده است. اجازه دهید راجب سؤالاتی مانند اینکه چه زمانی او شروع به کار کردن بر روی بیت کوین کرد؟ تا چه حدی از ایده های مشابه الهام گرفته است؟ و از راه اندازی بیت کوین چه انگیزه ای داشته است؟ گمانه زنی کنیم.

ایجاد اولین دامنه بیت کوین

اعتقاد بر این است که ساتوشی کد نویسی بیت کوین را در حدود سال ۲۰۰۷ شروع کرده است. او گفته است که دامنه bitcoin.org را در آگوست سال ۲۰۰۸ ثبت کرده است. در آن دوره زمانی، او شروع به فرستادن ایمیل هایی به افراد اندکی کرد که فکر می کرد ممکن است به ایده بیت کوین علاقه مند باشند.

در اکتبر سال ۲۰۰۸، وی یک نشریه غیر رسمی که حاوی پروتکل بیت کوین بود و همچنین کد آن را منتشر ساخت. سپس در حدود دو سال در دسترس باقی ماند، در زمانی که وی به طور فعال در تالارهای گفتگوی آنلاین با توسعه دهندگان بسیاری ارتباط داشت و بعدها همچنین قطعاتی را به کد آغازین اضافه نمود. او کد منبع را همراه با سایر توسعه دهندگان نگهداری کرد و با مسائل پیش آمده مقابله می نمود. در دسامبر سال ۲۰۱۰، همچنان که سایرین با آهستگی با این مبحث آشنا می شدند، بی سر و صدا صحنه را ترک کرد.

موجودیت ها

موجودیت های درگیر در پیاده سازی و نگه داری بیت کوین ها شامل موارد زیر می شوند:

 • پلتفرم بلاک چین
 • الگوریتم های رمز نگاری
 • استخراج گران بیت کوین که کامپیوترها یا ماشین های تخصصی هستند که ارز را ضرب می کنند و معاملات را ممکن می سازند.
 • افرادی که در معاملات مشارکت می کنند و بدین ترتیب به حرکت رو به رشد این سیستم پرداخت کمک می کنند.

فلسفه بیت کوین و در کل همه ارزهای رمز نگاری شده این است که سیستم های توزیع شده ای هستند که در آنها هیچ موجودیت مرکزی (مانند بانک مرکزی) که فعالیت هایی مانند تراکنش ها را در میان اجزاء مدیریت کند وجود ندارد. این سیستم یک سیستم نظیر به نظیر (peer-to-peer) است که در سطح مشارکت کنندگان فعالیت می کند.

تراکنش های بیت کوین

ما اکنون بایستی ببینیم که چگونه یک بلاک جدید تراکنش بیت کوین ایجاد می شود.

یک استخراج گر بیت کوین بلاکی را با استفاده از مراحل زیر ایجاد می کند:

 • گرد آوری معاملات در انتظار، به ترتیب آنهایی معاملات همراه با هزینه هستند در ابتدا و سپس موارد بدون هزینه
 • تأیید اعتبار معاملات
 • حل نمودن مشکل هش کردن

با توجه به آمارها، در اکتبر سال ۲۰۱۵، سایت blockchain.info اظهار کرد که متوسط تعداد معاملات هر بلاک ۴۱۱ بود و تا ماه مه سال ۲۰۱۸، تعداد جاری تراکنش های تأیید نشده در دست بررسی حدود ۲۴۹۵ بود.

پاداش و هزینه هر تراکنش بیت کوین

با در نظر گرفتن اینکه یک بیت کوین ۴۰۰ دلار امریکا ارزش دارد، پاداش ۲۵ بیت کوین هر بلاک ارزشی معادل ۱۰٫۰۰۰ دلار امریکا، بدون در نظر گرفتن مقدار ناچیز هزینه های تراکنش، برخوردار است.

با در نظر گرفتن عدد ۲ برای متوسط تعداد تراکنش ها در هر ثانیه و عدد ۱۲۰۰ برای تعداد تراکنش های هر بلاک، پاداش هر تراکنش ارزشی تا ۸٫۳۳ دلار امریکا دارد. یافته های حاکی از آن است که میزان هزینه الکتریسیته مصرف شده در استخراج بیت کوین چیزی نزدیک به پاداش آن است که نشان می دهد استخراج بیت کوین مقرون به صرفه نیست. مشکل اساسی استخراج بیت کوین تا کنون، محدودیت ۱MB اندازه بلاک است که در نهایت تنها امکان انجام ۱۰ تراکنش را در هر ثانیه می دهد.

تأیید یک معامله بیت کوین

یک تراکنش برای دریافت n تأییدیه در نظر گرفته شده است اگر در بلاکی در بلاک چین انتشار یافته باشد، و همچنین به تعداد n-1 بلاک بیشتر نیز می تواند به این تعداد افزوده گردد. یک تراکنش به طور معمول زمانی که شش تاییدیه داشته باشد به عنوان تراکنش “تأیید شده” در نظر گرفته می شود. اخیرا بیت کوین های تولید شده زمانی که در حدود ۱۰۰ تأییدیه دریافت کنند “تأیید شده” در نظر گرفته می شوند.

ارزش بیت کوین چگونه است؟

در یک توافق معمول، این باور و ادراک است که به بیت کوین ارزش می دهد. همه مشارکت کنندگان در این سیستم ادراک مشترکی در مورد موارد مذکور در زیر دارند:

 • غیر قابل تغییر بودن و یکپارچگی بلاک چین
 • امنیت و اعتبار پرداخت ها
 • قوانین و مقررات سیستم

بیت کوین اولین پیاده سازی عملی تکنولوژی بلاک چین بود و هم اکنون برجسته ترین سیستم حسابداری با ورودی سه گانه جاری در سطح جهان است. در یک اکوسیستم بیت کوین، همیشه دسترسی به کل کد منبع برای همگان ممکن است و هر کسی می تواند کد را مرور و اصلاح کند.

اعتبار هر تراکنش بوسیله امضاء های دیجیتالی طرف های ارسال کننده امن شده است، بنابراین می توان اطمینان داشت که همه کاربران کنترل کاملی بر ارسال ارسال بیت کوین ها دارند.

بدین ترتیب جای کمی برای تقلب، عدم بازپرداخت و اطلاعات نادرستی که می توانند در نتیجه سرقت هویت هک شوند باقی می ماند.

در انتهای مقاله مقدمه ای بر بیت کوین لیستی از برخی موجودیت های مشهوری که بیت کوین ها را می پذیرند ارائه می کنیم:

 • وردپرس
 • نیم چیپ
 • مایکروسافت
 • کامپیوترهای دل
 • Archive.org
 • بیت پی
 • Bitspend.net

(رفرنس)

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 6 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.