شما در اینجا هستید: خانه » علوم کامپیوتر » ERP » معرفی ERP اوراکل

معرفی ERP اوراکل

ERP

مقدمه:

در مقاله معرفی ERP اوراکل در ابتدا به بیان مقدمه ای در مورد چیستی ERP می پردازیم و در ادامه ERP ارائه شده توسط شرکت اوراکل را به صورت کلی بررسی می کنیم.

ERP مخففی برای برنامه ریزی منابع سازمانی (enterprise resource planning) است. این سیستم ها و بسته های نرم افزاری مورد استفاده سازمان ها برای مدیریت فعالیت های روزمره کسب و کار، مانند حسابداری، تدارکات، مدیریت پروژه و تولید هستند.

سیستم های ERP با یکدیگر هماهنگ می شوند و فرایندهای کسب و کار را تعریف می کنند و جریان داده ها را بین آنها فعال می کنند. با جمع آوری داده های توزیع شده مشترک سازمان از منابع مختلف، سیستم های ERP از تکرار اطلاعات جلوگیری می کنند و یکپارچگی داده ها را با “منبع منحصر به فرد حقیقی” ارائه می دهند.

امروزه سیستم های ERP برای مدیریت هزاران کسب و کار در هر اندازه و در همه صنایع حیاتی هستند. در این شرکت ها، ERP مثل الکتریسیته ای که چراغ ها را روشن نگه می دارد، ضروری است.

در ادامه مقاله معرفی ERP اوراکل به بیان تاریخچه ای از این سیستم و نحوه شکل گیری آن می پردازیم.

تاریخچه ERP

از کارت های کاغذی تا دستگاه های موبایل

تاریخچه ERP بیش از ۱۰۰ سال است. در سال ۱۹۱۳، مهندس فورد ویتمن هریس، چیزی را که به عنوان مدل سفارشات اقتصادی (EOQ) شناخته شده بود، تولید کرد، یک سیستم تولید مبتنی بر کاغذ برای برنامه ریزی تولید.

برای دهه ها، EOQ استانداردی برای تولید بود. Toolmaker Black and Decker زمانی که به عنوان اولین شرکتی که تصمیم به پیاده سازی برنامه ریزی مواد (MRP) را که ترکیبی از مفاهیم EOQ و رایانه Mainframe بود اتخاذ کرد، قواعد این بازی را در سال ۱۹۶۴ تغییر داد.

MRP به عنوان استاندارد تولیدی باقی ماند تا اینکه برنامه ریزی منابع تولید (MRP II) در سال ۱۹۸۳ توسعه یافت. MRP II دارای جزء اصلی نرم افزار معماری و اجزای سازنده هسته ای شامل خرید، لایحه مواد، برنامه ریزی و مدیریت قرارداد بود.

برای اولین بار، وظایف مختلف تولیدی به یک سیستم مشترک متصل شد. MRP II همچنین یک دیدگاه قانع کننده در مورد چگونگی استفاده از نرم افزارها برای به اشتراک گذاشتن و ادغام داده های سازمانی و افزایش کارایی عملیات با برنامه ریزی بهتر تولید، کاهش موجودی و ضایعات کمتر را ارائه می دهد.

همانطور که تکنولوژی کامپیوتر از دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ تکامل یافته بود، مفاهیم مشابه MRP II توسعه یافتند تا فعالیت های تجاری را فراتر از تولید، شامل امور مالی، مدیریت ارتباط با مشتری و منابع انسانی توسعه دهند. تا سال ۱۹۹۰، تحلیلگران فناوری نامی برای این دسته جدید از نرم افزار مدیریت کسب و کار داشتند یعنی برنامه ریزی منابع سازمان یا ERP.

از محدود بودن در مکان تا ابر

از دهه ۱۹۹۰ تا آغاز قرن بیست و یکم، پذیرش ERP به سرعت در حال افزایش بود، زیرا سازمان های بیشتری بر ERP متکی بودند تا پروسه های اصلی کسب و کار و دیدگاه های اطلاعاتی را بهبود بخشند.

در همان زمان، هزینه اجرای سیستم های ERP شروع به صعود نمود. نه تنها سخت افزار و نرم افزار داخلی در زمینه سرمایه گذاری های گران قیمت بلکه سیستم های ERP شرکت اغلب هزینه های اضافی برنامه نویسی سفارشی، مشاوره ها و آموزش را نیاز داشتند.

در همین حال، تکنولوژی ERP به منظور هماهنگی با اینترنت، با ویژگی های جدید و قابلیت های آن، مانند تجزیه و تحلیل توسعه یافت. با گذشت زمان، بسیاری از سازمان ها کشف کردند که سیستم های ERP داخلی آنها نمی توانند با خواسته های امنیتی مدرن یا فن آوری های در حال ظهور مانند گوشی های هوشمند کنار بیایند.

برای ERP، ابر یا نرم افزار را به عنوان یک سرویس (SaaS) تحویل مدل وارد کنید. هنگامی که نرم افزار ERP “در ابر” است، به سادگی به معنای آن است که در شبکه ای از سرور های راه دور نگهداری می شود و نه در محل شرکت.

ابر جایگزینی ارزان تر برای ERP که کاهش هزینه های عملیاتی (OpEx) و هزینه های سرمایه ای (CapEx) به دلیل حذف نیاز به شرکت ها برای خرید نرم افزار و سخت افزار و یا استخدام کارکنان IT اضافی را در پی دارد ارائه می دهد.

با هیچ زیرساخت پر هزینه ای برای پشتیبانی، منابع را می توان در فرصت های رشد سرمایه گذاری کرد. کارکنان می توانند تمرکز خود را از مدیریت فناوری اطلاعات به وظایف ارزش افزوده بیشتر تغییر دهند. Cloud  ERP نسل آینده ERP است.

در ادامه مقاله معرفی ERP اوراکل به بیان اصول اساسی این سیستم می پردازیم.

اصول Oracle ERP

سیستم های ERP Oracle  در اطراف یک ساختار داده تعریف شده مشترک (طرح) که معمولا یک پایگاه داده مشترک دارد طراحی شده است. سیستم های ERP Oracle  دسترسی به داده های سازمانی از فعالیت های متعدد را با استفاده از ساختارهای مشترک و تعاریف و تجربیات معمول کاربران به دست می آورند.

یک اصل کلیدی ERP Oracle  مجموعه مرکزی داده ها برای توزیع گسترده است. به جای چندین پایگاه داده مستقل با موجودی بی پایان از صفحات جدا شده از هم، سیستم ERP Oracle  به هرج و مرج پایان می دهد تا همه کاربران – از مدیرعامل تا کارکنان پرداخت حساب- داده های مشابه که از طریق فرایندهای رایج استخراج شده است را ایجاد، ذخیره و استفاده نمایند.

با یک مخزن اطلاعات امن و متمرکز، هر کس در سازمان می تواند اطمینان داشته باشد که داده ها صحیح، به روز و کامل هستند و از یکپارچگی داده ها برای هر کار انجام شده در سراسر سازمان، از یک صورت حساب مالی سه ماهه تا یک گزارش تکمیلی پرداخت بدون استفاده از صفحات گسترده پر خطا، اطمینان حاصل می شود.

در ادامه مقاله معرفی ERP اوراکل به تشریح ارزش تجاری این سیستم می پردازیم.

ارزش تجاری ERP Oracle

نادیده گرفتن تأثیر ERP در دنیای تجارت امروز غیر ممکن است. از آنجا که داده های سازمانی و فرایندها در سیستم های ERP  یکپارچه می گردند، کسب و کار ها قادر به اداره بخش های جداگانه و بهبود گردش کار می شوند، که موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای خواهد شد. نمونه هایی از مزایای تجاری خاص عبارتند از:

 • بینش کسب و کار بهبود می یابد: از اطلاعات تولید شده در زمان واقعی توسط گزارش ها
 • هزینه های عملیاتی پایین می آید: از طریق فرآیندهای تجاری تعریف شده و ساده تر
 • همکاری پیشرفته: از طریق به اشتراک گذاری اطلاعات کاربران در قراردادها، تقاضاها و سفارشات خرید
 • بازدهی بهبود یافته: از طریق یک تجربه کاربری مشترک در میان بسیاری از توابع تجاری و فرآیندهای کسب و کار مدیریت شده
 • زیرساخت استوار: از دفتر پشتی تا دفتر جلویی، تمام فعالیت های تجاری همان نگاه و احساس را دارند.
 • نرخ پذیرش بالای کاربر: از طریق یک تجربه و طراحی کاربری مشترک
 • کاهش خطر: از طریق بهبود یکپارچگی داده ها و کنترل های مالی
 • هزینه های مدیریتی و عملیاتی پایین: از طریق سیستم های یکپارچه و تلفیق شده

ساخته شده برای کسب و کار در هر اندازه ای

در حالی که سیستم های ERP میراث گذشته اغلب برای کسب و کارهای کوچک و متوسط (SMB ها) گران قیمت بودند، سیستم ابری این مانع را شکست. با راه حل SaaS، شرکت های کوچکتر می توانند همان نرم افزار ERP قوی و قدرتمند صنعتی را که شرکت های بزرگ برای سال ها استفاده می کردند، استفاده کنند.

یک راه حل ERP مبتنی بر ابر می تواند به سرعت و بدون سرمایه گذاری CapEx اجرا شود. برای کسب و کارهای کوچک و متوسط که به دنبال ایجاد نوآوری با سرعت بالا و به دست آوردن فرصت های کسب و کار جدید هستند، سیستم ابر ERP انعطاف پذیری زیادی را برای به سرعت اضافه کردن کاربران جدید و حمایت از نیاز به تغییر در کسب و کار ارائه می دهد.

در ادامه مقاله معرفی ERP اوراکل به تشریح فرصت هایی که این سیستم برای سازمان ها به وجود می آورد می پردازیم.

ایجاد فرصت های جدید برای شرکت های توسعه یافته

هنگامی که Cloud ERP معماری اصلی خود را گسترش می دهد، شامل مدیریت یکپارچه مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، مدیریت زنجیره تامین (SCM)، مدیریت سرمایه انسانی (HCM) و مدیریت عملکرد سازمانی (EPM)، سیستم تمام برنامه ها را همراه با یک مخزن اطلاعات تک و تجربه کاربر مشترک یکپارچه می سازد.

سیستم ERP ابر توسعه یافته می تواند تمام ادارات را با چشم انداز توسعه یافته و همکاری مدیریت کند، مثل اینکه آنها یک سازمان واحد هستند. همچنین دسترسی بی نظیر به ویژگی های پیشرفته گزارشگری مانند تجسم داده ها و تجزیه و تحلیل پیشرفته را فراهم می کند.

با دسترسی به فن آوری های نوظهور، مانند اینترنت اشیاء (IoT)، سازمان ها درک جامع و واقعی در طول زمان از فعالیت های تجاری را نه تنها در دفتر جلویی، بلکه در انبارها و در طبقات کارخانه نیز به دست می آورند. این دانش از طریق ابزارهای اجتماعی به راحتی برای کارمندان در دستگاه های تلفن همراه شان قابل دسترسی است.

در ادامه مقاله معرفی ERP اوراکل شمایی کلی از آینده ERP اوراکل را ترسیم می کنیم.

آینده: روند ERP Oracle

ERP Cloud در آینده نیروی کار نسل بعدی را تحت کنترل می گیرد.

ERP به ابر منتقل شده است و هیچ بازگشت به عقبی در کار نیست. ابر فقط پایگاه پایدار برای ERP نیست بلکه این مسیر برای کاهش تعداد شرکت هایی است که هنوز سیستم های فعال در محل را دارند.

بر خلاف ERP میراث دیروز، ERP مبتنی بر ابر، شرکت ها را قادر می سازد تا نیازهای اقتصاد دیجیتال را برآورده کنند. نیروی کار امروز خواستار دسترسی به فن آوری قرن بیست و یکم مانند تلفن همراه و شبکه های اجتماعی با رابط کاربری آسان برای استفاده است که آنها را قادر می سازد به راحتی همکاری کنند و به اطلاعات شان را به اشتراک بگذارند.

بنابراین بعید به نظر می رسد فرآیندهای قدیمی، تکنولوژی های تاریخی و رابط های زشت آنها را بپذیرند. سازمان هایی که این انتظارات را برآورده نمی کنند، آینده خود را در معرض خطر قرار می دهند.

یک ویژگی مهم ابر مدرن ERP یک راه حل مجتمع یا مجموعه برنامه های کاربردی است. در مقایسه با استقرار یک نرم افزار کاربردی تک نقطه ای – مانند منابع انسانی یا اتوماسیون فروش – یک مجموعه ابر رایانه ای بهترین مزیت را ارائه می دهد.

یک راه حل کامل که تمام کارکردهای اصلی را شامل می شود و پروسه های عملیاتی را در سراسر سازمان ادغام می کند. کارکنان بهبود دید و بینش در تمام جنبه های کسب و کار را دریافت می کنند. مجموعه ابری ERP شرکت ها را برای ایجاد یک ساختار که نیازهای فوری را همراه با انعطاف پذیری برای پاسخ به تغییر شرایط بازار تشخیص می دهد قادر می سازد.

در ادامه مقاله معرفی ERP اوراکل به بیان دلایل لزوم استفاده از ERP مبتنی بر فضای ابر می پردازیم.

Oracle ERP Cloud

چرا Oracle ERP Cloud را انتخاب کنیم؟

هشت دلیل برای اینکه چرا اوراکل شریک کاملی برای مدرن سازی کسب و کار شما است:

تصمیم خود را برای تجدید فرایندهای مالی و عملیاتی خود در ابر گرفته اید. حمایت خود را برای پروژه خود تضمین کرده اید و نگاهی به نوع راه حل ها، ابزار ها و مجموعه هایی که ممکن است علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد آنها باشید انداخته اید.

حال انتخاب شرکای مناسب برای کمک از آنها در مدرنیزاسیون ERP و تبدیل رویاهایتان به واقعیت به نظر سخت می آید. اوراکل متخصص در همه چیز ابر، و برنامه های مالی مطمئنا هیچ از این امر مستثنی نیست.

ما به مردم کمک می کنیم تا فرایندهای حسابداری و برنامه ریزی خود را با ابزارهای مبتنی بر ابر به ابزاری انعطاف پذیر، بصری و قابل دسترس تبدیل کنند. اما این تنها در حد یک حرف نیست. در اینجا هشت دلیل بسیار مهم وجود دارد که چرا اوراکل ERP Cloud بهترین انتخاب برای هر جنبه ای از فرآیندهای دفاتر پشتیبانی شما است.

دلیل ۱: Oracle ERP Cloud به طور قابل توجهی TCO پایین تری نسبت به جایگزین های در محل دارد. یکی از بزرگترین دلایل انتقال هر فرآیند یا برنامه به ابر، کاهش هزینه ها است. ما می دانیم که برنامه های کاربردی ابر بسیار ارزان تر از همتایان در محل خود هستند، اما اکنون، به لطف مطالعات هسته تحقیقاتی، ما می توانیم آن را اثبات کنیم.

با توجه به هزینه های کسب و کار (نرم افزار، سخت افزار، پرسنل و آموزش) طی یک دوره سه ساله، تحقیقات بنیادین نشان دادند که به طور متوسط هزینه های اولیه ERP داخلی ۲٫۴ برابر اوراکل ERP Cloud می باشد. اگر کاهش هزینه ها یکی از دلایل اصلی پروژه نوسازی شما باشد، ما می توانیم در این مورد به شما کمک کنیم.

دلیل ۲: این یک راه حل کامل برای هر بخشی از پازل ERP مدرن است. ERP یک حوزه بسیار وسیع است و تعداد زیادی از فرایندهای پشت صحنه را پوشش می دهد که برای موفقیت کسب و کار شما حیاتی است.

به همین دلیل است که اوراکل ERP Cloud ایجاد شده است تا تمام قابلیت های خود را – زمانی که کسب و کار شما به آنها نیاز دارد – برای بهبود، ساده سازی و بهره مندی بیشتر از هر یک از آنها ارائه دهد.

درون اوراکل ERP Cloud، ابزارهای طراحی شده برای تبدیل را خواهید یافت: • مالیات • مدیریت درآمد • حسابداری • مدیریت پروژه و امور مالی • تدارکات • مدیریت ریسک • مدیریت سفارش • موجودی.

دلیل ۳: اوراکل می تواند در حرکت به سوی ابر به شما کمک کند. یکی از بزرگترین ملاحظات هنگام انتخاب یک راه حل با بیس مالی چگونگی اتصال به ابر یا انتقال از یک سیستم قدیمی است. اوراکل این کار را آسان ساخته است. ما می توانیم به عنوان بخشی از برنامه مشتری به ابر به شما کمک کنیم تا بتوانید حرکت خود را به ابر به صورت سریع و بدون دردسر انجام دهید.

مهم نیست که مدیریت فرآیندهای آفیس را در حال حاضر چگونه انجام می دهید، ما به کمک زیرساخت های تخصصی مان، داده ها و پرسنلتان را به Oracle ERP Cloud متصل می کنیم. در نظر داشته باشید که پشتیبانی ما به پایان نمی رسد – شما می توانید هر زمان در طول این انتقال روی کمک ما حساب کنید.

دلیل ۴: یک نسل اثبات شده در تمام ابعاد ابر سازمانی. از زمانی که ما اولین نرم افزارمان را به عنوان یک سرویس (SaaS) در ۱۰ سال پیش ایجاد کردیم، از تجربه کسب و کار عمیق مان برای ساختن یکی از قوی ترین و کامل ترین مجموعه های ابر در بازار استفاده کرده ایم.

اوراکل نامی مورد اعتماد در بین شرکت ها در تمام صنایع در سراسر جهان است که به آنها کمک می کند تا کارایی و نوآوری بیشتر از ابر را به دست آورند و ما می توانیم همان کار را برای شما هم انجام دهیم.

دلیل ۵: تامین مالی یکپارچه با ارائه اوراکل کامل. کسب و کار شما ممکن است با طیف وسیعی از برنامه ها اجرا شود. سیستم پشتیبانی جدید شما به احتمال زیاد تنها بخشی از این تصویر است. هنگامی که قطعه جدید با بقیه متناسب نیست، می تواند به طور جدی محدودیت هایی را برای کسب و کار شما به وجود بیاورد.

اوراکل ابر را توسعه می دهد تا بتواند با سایر سیستم ها همکاری کند. اگر شما علاقه مند به برداشتن گام های کوچک برای امتحان اوراکل ابر هستید، می توانید با دنبال کردن یک فرایند تکمیلی مانند تضمین تامین کننده یا برنامه ریزی و بودجه، شروع کنید.

یا شاید شما یک شرکت فرعی دارید که نیاز به نوسازی دارد؟ شما می توانید شرکت تابعه را با Oracle ERP Cloud مدرن کنید و آن را به سیستم های گروهی موجود خود متصل کنید، به راحتی سیستم مالی موجود خود را به ابر متصل کنید تا اولین گام آن را بسنجید.

دلیل ۶: ما متعهد هستیم که بهترین کارمان را انجام دهیم. تحقیق و توسعه دقیق در ارائه ابر، ابر اوراکل را به جایگاهی که امروز در آن قرار دارد رسانده است و اوراکل همچنان به توسعه و سرمایه گذاری، آوردن آخرین نوآوری نرم افزار کسب و کار مورد نیاز برای استفاده کنندگان ادامه می دهد.

اوراکل بسیار متعهد به توسعه ابر است و به شدت در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کند و آخرین نرم افزار کسب و کار را برای شما به کار می گیرد که براساس نیاز مشتریان جهانی است. ما به طور مداوم تلاش می کنیم تا موانع را برداریم و شما را قادر به انجام کارهای بیشتر در فضای ابر به عنوان یک تکنولوژی جدید نمائیم.

دلیل ۷: این به شما می دهد بینش بهتری در درک نیازهایتان برای تصمیم گیری بهتر راجع به مسائل مالی و منابع می دهد. برنامه های کاربردی اوراکل با استفاده از یک داشبورد تجزیه و تحلیل بصری فوق العاده در کشف داده های مهم از طیف گسترده ای از منابع به تصمیم گیرندگان کمک می نمایند.

هنگامی که شما چندین برنامه اوراکل ابر را با یکدیگر ترکیب می کنید، تجزیه و تحلیل داده ها حتی قوی تر هم می شود و به شما درک عمیق و ارزشمندی می دهد که می توانید بلافاصله برای تصمیم گیری های مالی و مبتنی بر منابع برای آینده کسب و کار خود از آن استفاده کنید.

دلیل ۸: ما امنیت اطلاعات حساس شما را به طور جدی در نظر می گیریم. هنگامی که کار به ابر می رسد، امنیت موضوعی است که بارها و بارها مطرح می شود و این همان چیزی است که اوراکل بسیار جدی گرفته است. هنگامی که شما به اوراکل ابر اعتماد داشته باشید، می توانید با اعتماد به نفس و آرامش خاطر از آن استفاده کنید.

نوزده منطقه داده مرکزی برای خدمت به شما در سطح جهان وجود دارد. آنها توسط کارشناسان برجسته مراقبت از امنیت اوراکل ابر برای کمک به شما پشتیبانی می شوند. آنها مراقب همه چیز هستند و شما مجبور به انجام کاری در این زمینه نیستید.

چارچوب امنیتی ما به این معنی است که پایگاه داده شما هرگز با مشتری های دیگر به اشتراک گذاشته نمی شود و این به معنی خطر کمتر و پردازش سریع تر بدون هیچ محدودیتی برای شما است (رفرنس۱، رفرنس ۲).

در مقاله معرفی ERP اوراکل در ابتدا به بیان کلیاتی در مورد اینکه ERP چیست پرداختیم و درادامه ERP شرکت اوراکل را معرفی نمودیم و قابلیت ها و مزایای آن را بر شمردیم. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد لزوم استفاده از این سیستم را در سازمان های امروزی و آینده به شما مدیران سازمانی و تمامی کسانی که به نوعی با برنامه ریزی منابع سازمان سر و کار دارند یادآوری کرده باشد.

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.