شما در اینجا هستید: خانه » علوم کامپیوتر » تکنولوژی های ارتباطی » فناوری اطلاعات (IT)

فناوری اطلاعات (IT)

امنیت اطلاعات

مقدمه:

فناوری اطلاعات (IT) استفاده از هر گونه رایانه، ذخیره سازی، شبکه و دیگر دستگاه های فیزیکی، زیرساخت ها و فرایندها برای ایجاد، پردازش، ذخیره، حفاظت و مبادله انواع داده های الکترونیکی است.

به طور معمول، فناوری اطلاعات در زمینه عملیات سازمانی به عنوان مخالف با فناوری های شخصی یا سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده تجاری از IT شامل تکنولوژی کامپیوتر و تلفن است.

اصطلاح فناوری اطلاعات توسط “بازاریابی کسب و کار هاروارد” تهیه شده است تا تمایز بین ماشین های هدفمند طراحی شده برای انجام یک بازه محدود از توابع و ماشین های رایانه ای عمومی که می توانند برای وظایف مختلف برنامه ریزی شود را مشخص کند.

همانطور که صنعت فناوری اطلاعات از اواسط قرن بیستم شکل گرفت، توانایی محاسباتی پیشرفت کرد، در حالی که هزینه دستگاه و مصرف انرژی کاهش یافته بود؛ چرخه ای که امروز با تکنولوژی های جدید به وجود میآید.

نرم افزار و سخت افزار IT

فناوری اطلاعات (IT) شامل چند لایه از تجهیزات فیزیکی (سخت افزار)، مجازی سازی و مدیریت یا ابزار اتوماسیون، سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی (نرم افزار) مورد استفاده برای انجام کارهای اساسی است.

دستگاه های کاربر، لوازم جانبی و نرم افزاری، مانند لپ تاپ ها، گوشی های هوشمند و حتی تجهیزات ضبط، می توانند در دامنه فناوری اطلاعات گنجانده شوند. فناوری اطلاعات همچنین می تواند به معماری، روش شناسی و مقررات استفاده و نگهداری داده ها اشاره کند.

برنامه های کاربردی شامل پایگاه های داده مانند SQL Server، سیستم های معاملاتی مانند ورود به سیستم در زمان واقعی، سرورهای ایمیل مانند Exchange، سرورهای وب مانند Apache، مدیریت ارتباط با مشتری و سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی می شوند. این برنامه ها دستورالعمل های برنامه ریزی شده را برای دستکاری، تحکیم، پراکنده شدن یا غیره بر روی داده ها برای یک هدف تجاری اجرا می کنند.

سرورهای کامپیوتری برنامه های تجاری را اجرا می کنند. سرورها در میان یک یا چند شبکه تجاری، با مشتریان و سرورهای دیگر ارتباط برقرار می کنند. ذخیره سازی هر گونه تکنولوژی است که اطلاعات را به عنوان اطلاعات نگه می دارد.

اطلاعات می تواند هر شکل شامل داده های فایل، چندرسانه ای، داده های تلفنی و داده های وب، داده ها از حسگر ها یا فرمت های آینده را بگیرد. ذخیره سازی شامل حافظه دائمی، حافظه آزاد (RAM) و همچنین نوار غیر فرمت، هارد دیسک و درایوهای فلش حالت جامد است.

معماری IT به لحاظ مجازی سازی و محاسبات ابری تکامل یافته است، در حالیکه منابع فیزیکی به صورت پراکنده و متفاوتی در انطباق با نیازهای برنامه کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند. ابرها ممکن است در مکان های مختلف توزیع شوند و با دیگر کاربران فناوری اطلاعات به اشتراک گذاشته شوند، یا در یک مرکز داده شرکتی یا ترکیبی از هر دو سیستم عامل استفاده شوند.

آموزش و وظایف شغلی IT

یک تیم از مدیران و دیگر کارکنان فنی، زیرساخت و دارایی IT شرکت را مدیریت و نگه داری می کند. تیم های IT به طیف گسترده ای از مهارت ها و دانش های اطلاعاتی و فنی تخصصی برای پشتیبانی از تجهیزات، برنامه ها و فعالیت ها بستگی دارند. پیمانکاران شخص ثالث و پرسنل پشتیبانی فناوری اطلاعات IT تیم را تقویت می کنند.

حرفه فن آوری اطلاعات بسیار متنوع است. کارکنان IT می توانند در زمینه هایی مانند توسعه نرم افزار، مدیریت نرم افزار، اجزای سخت افزاری مانند پشتیبانی از دسکتاپ، سرور یا سرور و معماری شبکه تخصص داشته باشند. بسیاری از کسب و کار به دنبال متخصصان فناوری اطلاعات با مجموعه مهارت های مخلوط یا همپوشانی هستند.

حرفه های IT معمول:

مدیر ارشد اطلاعات: این شخص مسئول سیستم های اطلاعاتی و رایانه ای است که اهداف سازمانی را پشتیبانی می کند.

مدیر ارشد فناوری: این فرد تمام اهداف و سیاست های تکنولوژی را در یک سازمان تعیین می کند.

مدیر فناوری اطلاعات: این شخص مسئولیت عملکرد همه ابزار و پروسه های فناوری کسب و کار را بر عهده دارد. این نقش معمولا مدیر فناوری اطلاعات یا رهبر فناوری اطلاعات است.

مدیر سیستم: این شخص یک محیط محاسباتی چند کاربره را تنظیم، مدیریت، پشتیبانی و رفع مشکل می کند. در یک شرکت، این نقش را می توان با فناوری تقسیم کرد، و نیاز به یک مدیر یا تیم اختصاصی به سرور، دسکتاپ، شبکه، مجازی سازی و سایر اجزاء دارد.

مدیر برنامه: این شخص نقش مهمی در تهیه و مدیریت برنامه کاربردی ارزشمندی مانند Exchange دارد.

توسعه دهنده: این فرد یا تیم، کد را برای برنامه هایی که برای دستیابی به اهداف کسب و کار در داخل و یا در برابر مشتریان قرار دارد، می نویسد، به روزرسانی و تست میکند.

معمار: این شخص به بررسی و تغییر قابلیت های IT برای حمایت بهتر از کسب و کار می پردازد (رفرنس).

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.