شما در اینجا هستید: خانه » علوم کامپیوتر » مهندسی نرم افزار » چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم

چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم

مهندسی نرم افزار

مقدمه:

در مقاله چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم به شش راز خیلی مهم که در این راه می توانند به شما کمک کنند خواهیم پرداخت.

اساسا، آموختن اینکه چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم همانند دنبال کردن هر مسیر شغلی دیگری است: در حقیقت کار سخت است که تعیین کننده موفقیت است نه استعداد.

اما با وجود این حقیقت غیر قابل انکار، جامعه برداشت نادرست از توسعه دهنده وبسایت به عنوان یک صنعت منحصر به شخصیت های با موقعیت اجتماعی خاص ادامه می دهد: یک چیز شامل ریاضیات پیچیده و عجیب غریب!

اینها برداشت های نادرست خطرناکی هستند که اغلب اکثر افراد دارای استعداد در این زمینه را از دنبال کردن مسیر شغلی تبدیل شدن به یک برنامه نویس باز می دارند.

خب زمان پایان دادن به این اشتباهات فرا رسیده است و امیدواریم در پایان این مقاله بتوانید تصمیم حکیمانه تری درباره یک فرصت شغلی در برنامه نویسی و مرحله بعدی در چگونگی تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار اتخاذ نمائید. به مطالعه این مقاله ادامه دهید تا شش تا از رایجترین رازهایی که این فرصت شغلی سودآور را نادرست نمایش می دهند دریابید.

راز اول: بایستی یک نابغه باشم تا بتوانم یک توسعه دهنده نرم افزار شوم.

چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم

واقعیت: هر کسی می تواند بیاموزد که چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شود. 

مهندسین نرم افزار، توسعه دهنده ها، معماران برنامه نویسی- هر آنچه شما مایلید آنها را بنامید- نابغه نیستند. مثل اعضای هر صنعتی، مهارت هایشان بر پایه طیفی از عالی تا ضعیف قرار دارد.

در طرف مثبت، برنامه نویسانی با استعداد قابل توجه و یا با اخلاق کاری خوب و شاید دارای هر دوی آنها خواهید یافت؛ و در سمت بد، خودتان می توانید تصور کنید چه چیزی پیدا می کنید.

اما در هر نقطه از این طیف، خوب یا بد، افراد معمولی را خواهید یافت که مثل خودتان باشند. برای وارد شدن به این صنعت، همه مسیر یکسانی را دنبال می کنند: آموختن تکنولوژی و تئوری و سپس اجرای آموخته ها از طریق پروژه ها تا زمانی که بر کار تسلط یابید.

این همه آن چیزی است در این مورد وجود دارد. هیچکس شایسته تر از شما برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار نیست و بالعکس.

راز دوم: آموختن کد نویسی همچون آموختن جراحی مغز است.

علاوه بر تئوری علوم کامپیوتری، البته بایستی چگونه کد نویسی کردن را جهت تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار بیاموزید. اما نگران نباشید، این جراحی مغز نیست؛ در واقع علم پرتاب موشک هم نیست.

آموختن کد نویسی آنچنان که بیشتر مردم فکر می کنند سخت نیست. اساسا، کد نویسی سخن گفتن با کامپیوتر است، اما با یک زبان خاص، مانند PHP، Javascript یا Ruby. به عنوان یک مهندس نرم افزار شغل شما سخن گفتن با کامپیوتر و دادن وظایفی برای انجام دادن به آن است، همانند ساخت یک وبسایت.

برای ساخت وبسایت، کامپیوتر به توسعه دهنده نیاز دارد تا لیستی از دستورالعمل های کوتاه وظیفه ای مرحله به مرحله را برای انجام یک کار خاص به طور دقیق بنویسد. همانطور که می توانید تصور نمائید، تشریح وظایف بنیادین آسان است: “کامپیوتر، بخش دیداری وبسایت مرا به میزان ۱۰۰۰px عریض کن!”

اما همچنان که میزان این کارهای پایه ای افزایش پیدا می کنند و شروع به پیچیده تر شدن می نمایند، این لیست مرحله به مرحله از کارهای کوچک نیز شروع به پیچیده تر شدن می کند. چگونگی کار توسعه نرم افزار این گونه است: یک شکل بسیار پیچیده از ارتباط میان یک شخص و یک کامپیوتر است، که یادگیری آن در ابتدا آسان است اما استاد شدن در مراحل بعدی آن سخت است.

اما برای اشخاص تازه کار در برنامه نویسی، اگر می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند، بنابراین می توانند کد نویسی را هم بیاموزند. اولین مرحله یادگیری زبان های خاصی است که تنها کامپیوتر ها می فهمند.

راز سوم: برای آموختن چگونگی تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار بایستی مدرک دانشگاهی داشته باشم.

چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم

واقعیت: تعداد برنامه نویسان بدون مدرک دانشگاهی مرتبط بیش از آن چیزی است که تصور می کنید.

باور کنید یا نه، اما جمعیت قابل توجهی از توسعه دهندگان نرم افزار در صنعت تکنولوژی کسانی هستند که به صورت خود-آموز این دانش را آموخته اند و تا امروز، هنوز مدارک رسمی ندارند.

این به خاطر آن است که برنامه نویسی کامپیوتر یک تجارت است و می تواند به همان روشی که شخصی می تواند چگونگی استفاده از Adobe Photoshop یا Illustrator را بیاموزد آموخته شود. البته، در آغاز کار این شخص یک برنامه نویس یا یک طراح گرافیک کامل نیست اما می داند چگونه از ابزارها استفاده کند که همین حد دانش برای به دست آوردن یک شغل کفایت می کند.

زمانی که این اشخاص شغلی ار به دست می آورند، نمونه کارهایی می سازند و شروع به استاد شدن در تجارتشان می کنند. این دقیقا روشی است که برنامه نویسان خود-آموز و حتی تعدادی از طراحان گرافیک به موفقیت می رسند.

بعلاوه، تعدادی از تکنولوژی های برنامه نویسی همچون PHP به طور گسترده به صورت آنلاین مستند سازی شده اند و مشتاقانه بوسیله جامعه آنلاین حمایت می شوند که سبب ترویج هر چه بیشتر فرصت های یادگیری کد نویسی به صورت خود-آموز می شوند.

علاوه بر این، رشد صنعت کد نویسی مستقل از مراکز دانشگاهی در ایالات متحده ثابت می کند که برای آموختن و تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار لزوما نیازی به یک مدرک دانشگاهی نیست.

اگر چه به طور مشخص یک مدرک اعتبار بیشتری دارد، اما نداشتن آن اعتبار تجربه آموزش های مستقل را زیر سؤال نمی برد؛ هر دو روش سنگ بنای خوبی برای شروع کاری به عنوان توسعه دهنده نرم افزار هستند.

بر خلاف بسیاری تصورات اشتباه، هدف از اجتماعات آموزش کدنویسی مستقل دستیابی به مهارت های کد نویسی قابل مقایسه با مهارتی که افرادی با سابقه ۲۰ سال در این زمینه دارند نیست؛ که البته اگر بتواند این کار را انجام دهد، شاهکار کرده است.

هدف فارغ التحصیل شدن با کسب تجربه کد نویسی کافی برای به دست آوردن شغلی در صنعت تکنولوژی محور است. و دستیابی به دستآوردی از طریق کمپ های کد نویسی که فارغ التحصیلان بسیاری داشته اند. این مسیر شغلی با مسیری که یک  کارشناس کامپیوتر در مدت ۴ سال از دانشگاه فارغ التحصیل می شود موازی است.

اما پس از به دست آوردن شغل، تجربه کاری و پروژه های انجام شده در نهایت چشم انداز آینده شغلی را تعیین می کنند. با توجه به اینها آیا حتما برای دنبال کردن مسیر شغلی برنامه نویسی کامپیوتر به یک مدرک نیاز دارید؟ پاسخ یک “نه” روشن است.

راز چهارم:  برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار نیاز به مهارت های ریاضی سطح بالا دارم.

چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم

واقعیت: یک برنامه نویس موفق شدن با داشتن مهارت های حرفه ای در ریاضیات لزوما به صورت مستقیم به هم مربوط نیستند.

یک برنامه نویس تمام-وقت بودن همانند یک ریاضیدان با استعداد بودن نیست. برای دانستن اینکه چگونه کد نویسی کنید نیازی نیست بلد باشید شیب یک وتر را محاسبه کنید. در حقیقت، مجبور نیستید حتی بدانید وتر چیست.

برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار، لازم است عملیات های جبر مقدماتی را بدانید و مهارت های حل مسئله تان را به خوبی تقویت کنید. علاوه بر این دو پیش نیاز، درجه ای از دانش ریاضیات که لازم است بدانید به میزان زیادی به پروژه ای که روی آن در حال کار هستید بستگی دارد.

برای مثال، اگر در حال طراحی رابط های کاربری با یک فریم ورک فرانت-اند مثل توئیتر بوت استرپ هستید، به ندرت از ریاضیات استفاده می کنید؛ نهایتا نیاز دارید بتوانید پیکسل ها را محاسبه کنید. در مقایسه، اگر پروژه به طور ویژه نیاز به انجام عملیات های ریاضی خاص داشته باشد، در این صورت حتما لازم است قدری ریاضیات بدانید.

در کل، برای یک برنامه نویس شدن نیاز نیست ریاضیات پیشرفته بدانید. اما با وجود اینها اگر نیاز به استفاده از ریاضیات پیشرفته پیدا کردید بیشتر می تواند به خاطر نیاز های کارفرمای تان و یا پروژه ای باشد که روی آن کار می کنید تا نیاز های عمومی شغل برنامه نویسی.

راز پنجم: دانستن “بهترین” زبان برنامه نویسی سرعت مرا در سفر تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار افزایش می دهد.

چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم

واقعیت: هیچ زبان برنامه نویسی “بهترینی” وجود ندارد.

نیاز های یک پروژه تعیین کننده “بهترین” زبان برنامه نویسی  مورد استفاده خواهد بود و گذشته از این، لازم خواهد بود تا از چندین زبان برنامه نویسی برای کامل کردن یک پروژه استفاده کنید. این به خاطر آن است که بسیاری از زبان های برنامه نویسی با هم کار می کنند نه در تقابل با هم.

هر زبان برای یک مقصود معین در یک پروژه مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال، Javascript از گذشته یک زبان فرانت-اند (سمت کاربر) بوده است که برای توسعه رابط کاربری در نظر گرفته شده است؛ در عین حال، PHP یک زبان بک-اند (سمت سرور) است که برای توسعه بک-اند در نظر گرفته شده است.

ممکن است ندانید این اصطلاحات دقیقا به چه معناست، اما به صورت یک مثال می توان گفت که مقایسه زبان های برنامه نویسی خاص با هم مانند مقایسه یک چکش است با یک پیچ گوشتی که هر کدام برای کارهای متفاوتی طراحی شده اند اما در همکاری با هم به هدف مشترکی دست می یابند.

علاوه بر همکاری با هم، برخی زبان های برنامه نویسی با هم قابل مقایسه هستند و ممکن است اساسا از عملیات یکسانی پشتیبانی کنند: PHP با سایر زبان های برنامه نویسی بک-اند همچون Java، Perl، یا Ruby قابل مقایسه است.

به هر حال، این اشتراک اساسی دقیقا به این معنا نیست که PHP به آسانی با Java، Perl، یا Ruby قابل تعویض است. به طور مشابه، مقایسه زبان های برنامه نویسی با هم همچون مقایسه زبان چینی با اسپانیایی است: آنها اشتراکات پایه ای تفکری بسیاری دارند اما در عین حال تفاوت های خاص خودشان را نیز در بر دارند.

به طور خلاصه، آموختن “بهترین” زبان برنامه نویسی راز خاص تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار نیست. همچنان که در فکر شغلی در زمینه برنامه نویسی هستید، این کنجکاوی بدیهی را نادیده بگیرید و عملا بر شروع کار کد نویسی تمرکز نمائید: برای اینکه مفاهیم اساسی و مقدماتی کد نویسی را بیاموزید تنها راه این است که شروع به کد نویسی کنید. 

کامل نمودن یک پروژه شخصی کوچک اغلب بهترین منبع انگیزش است و در نهایت تصمیم خواهید گرفت که چه زبان برنامه نویسی را برای شروع انتخاب کنید. و همچنان که توانایی تان در برنامه توسعه می یابد و دانش تان گسترده می شود، به تدریج پیچیدگی های هر زبان برنامه نویسی را کشف خواهید کرد و درک بیشتری از اینکه چرا هیچ زبان برنامه نویسی “بهترینی” در صنعت وجود ندارد پیدا خواهید کرد. برای اکنون، فقط در سریعترین زمان ممکن کد نویسی را شروع نمائید.

راز ششم: برای من خیلی دیر است که یک توسعه دهنده نرم افزار شوم.

چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم

واقعیت: هیچ وقت برای تغییر شغل دیر نیست!

تا کنون صدها بار خلاف این گفته ثابت شده است. تا کنون بسیاری از افراد با سنین و سوابق شغلی مختلف شروع به یادگیری کرده اند و بسیاری از آنها موفق هم بوده اند. بدون در نظر گرفتن تجربه پیشین، مسیر تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار برای هر کسی که آرزو دارد به آن برسد باز است. تنها پیش نیاز لازم داشتن عطش مداوم به موفقیت در این زمینه است.

سخن آخر: همیشه بایستی هر آنچه را که برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار لازم است و بیانشان کردیم را در نظر داشته باشید.

اکنون که حقایق پنهان در پس رازهای مذکور را  در مقاله چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم دیده اید، خوشبختانه می توانید برخی از شک هایتان را برطرف نمائید و اعتماد به نفس لازم را برای دنبال کردن یک مسیر شغلی در زمینه برنامه نویسی کامپیوتر به دست آورید.

به عنوان یک سخن کلیشه ای، اگر زمان و تلاش کافی را برای انجام کاری اختصاص دهید، دلیلی ندارد که در آن موفق نشوید. اکنون تنها کاری که لازم است انجام دهید، شروع اولین مرحله است (رفرنس).

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

1 دیدگاه دربارهٔ «چگونه یک توسعه دهنده نرم افزار شویم»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.