شما در اینجا هستید: خانه » علوم کامپیوتر » ارتباط داده ها و شبکه های کامپیوتری » فنآوری های شبکه LAN

فنآوری های شبکه LAN

ارتباط داده ها و شبکه های کامپیوتری

مقدمه:

در مقاله فنآوری های شبکه LAN به بررسی انواع فنآوری های شبکه محلی (Local Area Network) و تشریح آنها می پردازیم.

اترنت

اترنت یک فناوری شبکه گسترده مستقر است. این فناوری توسط Bob Metcalfe و D.R.  Boggs در سال ۱۹۷۰ اختراع شده است. این شبکه در ۱۹۸۰ IEEE 802.3 استاندارد سازی شد.

اترنت رسانه ها را به اشتراک می گذارد. شبکه ای که از رسانه های اشتراکی استفاده می کند، احتمال برخورد زیاد داده ها در آن بسیار زیاد است. اترنت برای تشخیص تصادف از فناوری (Carrier Sense Multi-Access / Collision Detection (CSMA / CD استفاده می کند.

در مورد تصادف در اترنت، تمام میزبان های موجود در آن به عقب می چرخند، مقدار زمان تصادفی منتظر می مانند و سپس داده ها را دوباره انتقال می دهند. اتصال اترنت، کارت رابط شبکه ای است که به یک آدرس MAC 48 بیتی مجهز است.

این کارت به سایر دستگاه های اترنت کمک می کند تا دستگاه های دیگر را از راه دور در اترنت شناسایی و با آنها ارتباط برقرار کنند. اترنت سنتی از مشخصات ۱۰BASE-T استفاده می کند. شماره ۱۰ سرعت ۱۰MBPS را نشان می دهد، BASE مخفف baseband است و T مخفف Thick Ethernet است.

۱۰BASE-T اترنت سرعت انتقال را تا ۱۰MBPS فراهم می کند و از کابل کواکسیال یا کابل جفت پیچ خورده Cat-5 با اتصال RJ-45 استفاده می کند. اترنت توپولوژی ستاره با طول قطعه تا ۱۰۰ متر را دنبال می کند. همه دستگاه ها به صورت ستاره ای به یک هاب / سوئیچ متصل هستند.

اترنت سریع

برای تأمین نیاز به فن آوری های نرم افزاری و سخت افزاری سریع ظهو، اترنت خود را به عنوان Fast-Ethernet گسترش می دهد. این شبکه همچنین می تواند در UTP، فیبر نوری و بی سیم اجرا شود. این شبکه می تواند تا ۱۰۰ MBPS سرعت را فراهم کند.

این استاندارد در IEEE 803.2 با استفاده از کابل جفت پیچ خورده Cat-5 به عنوان ۱۰۰BASE-T نامگذاری شده است. از تکنیک CSMA / CD برای به اشتراک گذاری رسانه های سیمی در میان میزبان های اترنت و تکنیک CSMA / CA که CA مخففی است برای Collision Avoidance برای شبکه بی سیم اترنت استفاده می کند.

اترنت سریع بر روی فیبر تحت استاندارد ۱۰۰BASE-FX تعریف شده است که باعث افزایش سرعت تا ۱۰۰ MBPS بر روی فیبر می شود. اترنت روی فیبر را می توان تا ۱۰۰ متر در حالت نیمه دوبل افزایش داد و می تواند حداکثر ۲۰۰۰ متر را به صورت دوتایی کامل به نسبت الیاف چند حالته برساند.

Giga-Ethernet

پس از معرفی در سال ۱۹۹۵، Fast-Ethernet می توانست از وضعیت پر سرعت خود فقط تا ۳ سال بهره مند شود تا اینکه Giga-Ethernet معرفی شود. گیگا-اترنت سرعت تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه را فراهم می کند.

IEEE802.3ab استاندارد Giga-Ethernet را از طریق UTP با استفاده از کابل های Cat-5 ، Cat-5e و Cat-6 استاندارد سازی می کند. IEEE802.3ah Giga-Ethernet را بر روی فیبر تعریف می کند.

شبکه مجازی LAN

LAN از اترنتی استفاده می کند که به نوبه خود در رسانه های اشتراکی کار می کند. رسانه های اشتراکی در اترنت یک دامنه Broadcast و یک دامنه Collision را ایجاد می کنند.

معرفی سوئیچ ها به اترنت مسئله دامنه تصادف را از بین برد و هر دستگاه متصل به سوئیچ در دامنه برخورد جداگانه کار می کند. اما حتی سوئیچ ها نیز نمی توانند یک شبکه را در دامنه پخش جداگانه تقسیم کنند.

شبکه مجازی یک راه حل برای تقسیم یک دامنه Broadcast در چند دامنه Broadcast است. میزبان در یک VLAN نمی تواند با میزبان در شبکه VLAN دیگری مرتبط شود. به طور پیش فرض، تمام میزبان ها در همان VLAN قرار می گیرند.

فنآوری های شبکه محلی LAN

در این نمودار، VLAN های مختلف در کدهای رنگی مختلف به تصویر کشیده شده اند. میزبان ها در یک VLAN، حتی اگر به سوئیچ یکسانی متصل باشند، نمی توانند با میزبان های دیگر در VLAN های مختلف ارتباط برقرار کنند.

VLAN یک فناوری لایه ۲ است که به طور نزدیک روی اترنت کار می کند. برای مسیریابی بسته ها بین دو VLAN مختلف، یک دستگاه Layer-3 مانند روتر لازم است (رفرنس).

در مقاله فنآوری های شبکه LAN به بررسی انواع فنآوری های شبکه محلی (Local Area Network) و تشریح آنها پرداختیم؛ در مقاله بعدی به توپولوژی های شبکه های کامپیوتری خواهیم پرداخت.

اشتراک گذاری
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.